حبوبات در رژیم کتوژنیک

حبوبات به طور کلی یک غذای سالم در نظر گرفته می شود. آنها سرشار از پروتئین و فیبر هستند و انواع ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم می کنند.

با این حال، آنها همچنین حاوی مقداری کربوهیدرات هستند، بنابراین استفاده از آنها در یک رژیم غذایی کتو کم کربوهیدرات و چربی بالا می تواند چالش برانگیز باشد.

حبوبات مختلفی وجود دارد که از نظر میزان کربوهیدرات متفاوت هستند، اما بطور متوسط هر نصف لیوان پخته حبوبات ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد.

آیا حبوبات در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

با توجه به میزان کربوهیدرات آن بطور کلی خیر. تنها استثنا لوبیا سیز است که اصولا جزو سبزیجات دسته بندی می شود.

بیشتر افرادی که از رژیم کتو استفاده می کنند، هدفشان این است که روزانه ۵۰ گرم یا کمتر از کربوهیدرات مصرف کنند، یا بیشتر از ۲۵ گرم کربوهیدرات خالص، که تعداد کل کربوهیدرات ها منهای فیبر و الکل های قند است.

حبوبات در رژیم کتوژنیک

میزان کربوهیدرات انواع مختلف حبوبات

 کل کربوهیدرات هاکربوهیدرات خالص
لوبیا سیاه۲۰ گرم۱۲ گرم
لوبیا سفید۲۴ گرم۱۴ گرم
لوبیا قرمز۲۰ گرم۱۳ گرم
سویا سیاه۸ گرم۲ گرم
لوبیا سبز۴ گرم۲ گرم
نخود۲۵ گرم۱۸ گرم
لوبیا لیما (رضایی)۱۹ گرم۱۲ گرم
لوبیا چیتی۲۳ گرم۱۵ گرم
عدس۱۸ گرم۱۱ گرم
لوبیا چشم بلبلی۲۱ گرم۱۵ گرم

توجه داشته باشید که برای اکثر انواع لوبیا، یک وعده ۱/۲ فنجان حدود ۹۰ گرم وزن دارد. با این حال، لوبیا سبز بسیار سبک تر است، بنابراین یک وعده ۱/۲ فنجان تنها حدود ۶۰ گرم وزن دارد.

بیشتر بخوانید
میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

حبوبات کتو دوست

همانطور که می بینید، برخی از حبوبات می دارای کربوهیدرات نسبتاً بالایی اند- هم کل و هم خالص – در حالی که برخی دیگر کربوهیدرات بسیار کمتری دارند.

در یک رژیم سخت کتو ، بهترین گزینه لوبیا سبز یا سویا سیاه است.

در حالی که لوبیا سبز معمولاً بیشتر شبیه یک سبزی تهیه می شود تا حبوبات، دانه های سویا سیاه جایگزین عالی برای لوبیاهای نشاسته ای دیگر در سوپ ها یا سایر دستور العمل ها هستند.

با این حال، برخی از افراد توصیه می‌کنند از مصرف سویا سیاه در رژیم کتو به دلیل  اختلاف نظر پیرامون سویا  و اثرات بالقوه آن بر تعادل هورمونی خودداری کنید، اگرچه هیچ نتیجه‌گیری قطعی در مورد این اثرات بالقوه گرفته نشده است.

بیشتر بخوانید
دستور تهیه سالاد بروکلی گل کلم (10 دقیقه!)

صرف نظر از این، سویای سیاه دارای میزان کل و خالص کربوهیدرات پایینی است که به شما در رسیدن به اهدافتان در حین مصرف کتو کمک می کند.

علاوه بر این، بسیاری از انواع دیگر حبوبات را می‌توان در یک روز برنامه‌ریزی‌شده برای خوردن در کتو گنجاند، اگر به اندازه مناسب فقط ۱/۲ فنجان (۹۰ گرم) پایبند باشید.

با این حال، همیشه برچسب را بررسی کنید، زیرا برخی از محصولات مانند لوبیا پخته معمولاً حاوی شکر اضافه شده هستند که می تواند به شدت تعداد کربوهیدرات را افزایش دهد.

جایگزین های حبوبات در رژیم کتوژنیک

اگر به دنبال جایگزین‌های دیگر کتوپسند برای حبوبات هستید، در اینجا جایگزین‌های امیدوارکننده‌ای وجود دارد:

  • قارچ. قارچ پخته شده کربوهیدرات و کالری کمی دارد و می تواند به جای حبوبات در سوپ ها، خورش ها و فلفل قرمز استفاده شود تا میزان کربوهیدرات آنها به شدت کاهش یابد.
  • بادمجان. مانند قارچ، بادمجان خرد شده را می توان جایگزین حبوبات در دستور العمل های خاص کرد. همچنین می توانید از بادمجان برای تهیه دیپ کتوپسند به نام بابا گانوش استفاده کنید که می تواند جایگزینی برای هوموس بر پایه نخود باشد.
  • آووکادو.  اگر از غذاهای مکزیکی لذت می برید، از مصرف حبوبات سرخ شده با کربوهیدرات بالا یا دیپ لوبیا همراه با غذا خودداری کنید و به جای آن گواکامول یا آووکادوی له شده را انتخاب  کنید  .
  • گوشت چرخ کرده.  در دستور العمل های سوپ یا فلفل، شما همچنین می توانید حبوبات را حذف کنید و به سادگی گوشت چرخ کرده اضافی مانند گوشت گاو یا بوقلمون اضافه کنید. برخلاف سبزیجات ذکر شده در بالا، این یک گزینه با پروتئین بالا است.
  • بادام زمینی آب پز.  وقتی بادام زمینی آب پز می شود، بافتی شبیه به بافت لوبیا پخته می شود. همچنین سرشار از پروتئین و فیبر است، زیرا بادام زمینی از نظر فنی یک حبوبات در خانواده لوبیا است – نه یک مغز.
بیشتر بخوانید
آیا روغن کانولا برای شما مضر است؟

چندین  سبزیجات کم کربوهیدرات دیگر نیز  می توانند به عنوان جایگزین خوب برای حبوبات در دستور العمل های سوپ استفاده شوند. احتمالاً یک یا دو گزینه در انبار، یخچال یا فریزر خود دارید.

خلاصه

بیشتر حبوبات سرشار از کربوهیدرات هستند که نمی‌توانند جزء اصلی رژیم کتو باشند. با این حال، با برنامه ریزی دقیق، می توانید وعده های کوچکی از لوبیا را گهگاه اضافه کنید. با این حال، همیشه برچسب ها را برای قندهای افزوده بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
بستنی کتوژنیکی

لوبیا سبز  و سویا سیاه گزینه‌های لوبیا کتو دوست هستند که هر یک تنها حاوی ۲ گرم کربوهیدرات خالص در هر ۱/۲ فنجان (۶۰ ​​تا ۹۰ گرم) هستند.

برخی از جایگزین های امیدوارکننده کتو برای لوبیا شامل قارچ، بادمجان، آووکادو، گوشت چرخ کرده و بادام زمینی آب پز می شود.

با این لوبیاهای کم کربوهیدرات و جایگزین های لوبیا، نیازی به دوری از دستور العمل های لوبیا در حین مصرف کتو نیست.

توجه

این مطلب توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک تهیه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

  • رژیم متناسب با شرایط شما
  • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
  • توضیحات کامل و مفصل صوتی
  • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
  • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۴.۴/۵ - (۸ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «حبوبات در رژیم کتوژنیک;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه