۵/۵ - (۱ امتیاز)

 این مقاله در مورد فواید و مضرات سویا و معرفی انواع محصولات سویا و ارزش غذایی سویا است.

سویا از جمله مواد غذایی بحث برانگیز بوده است. در واقع سویا یه منبع عالی با ارزش غذایی بخصوص پروتئین باکیفیتبویژه برای افراد گیاهخوار است چون برخلاف اکثر پروتئین های گیاهی ، سویا هر ۹ اسید آمینه ضروری را دارا است.

اما بدلیل تراریخته بودن بعضی نگران مضر بودن آن هستند با این وجود شواهد علمی نشان می دهد که مصرف متعادل سویا برای اکثر افراد بی خطر و حتی مفید است و ارزش غذایی خوبی دارد.

در این مقاله ابتدا به بررسی مطالعات علمی بر روی سویا می پردازیم و سپس به ارزش غذایی آن ازجمله محتوای کالری، پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها و املاح، ایزوفلاون ها یا فیتواستروژن های تمام محصولات موجود سویا از جمله لوبیای سویا، آجیل سویا، پروتئین بافت دار سویا، شیر سویا و پروتئین ایزوله سویا را ذکر می کنیم.

فواید و خطرات سویا

نگرانی ها در مورد مضرات مصرف سویا

سویا و سرطان پستان:

پیش از آنکه به ارزش غذایی سویا بپردازیم خوب است که بدانیم سویا حاوی ایزوفلاوان هایی است ، که شبیه ۱۷بتا-استرادیول (استروژن) هستند و به گیرنده های استروژن متصل می شوند و آنها را فعال می کنند. ‌

اما بعضی مطالعات نشان داده اند مصرف سویا در رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را با کاهش تولید استروژن ، مهار تکثیر سلولی و کاهش تولید گونه های فعال اکسیژن کاهش دهد.

بتازگی یک متاآنالیز روی ۱۲ مقاله و ۳۷۲۷۵ زن مبتلا به سرطان پستان انجام شده است. ‌
نتایج نشان داد که مصرف سویا قبل از تشخیص سرطان با کاهش خطر مرگ و میر و عود همراه است. این کاهش خطر بیشتر برای بیماران بعد از یائسگی بود، همچنین دریافت سویا بعد از تشخیص سرطان ارتباطی با خطر مرگ و میر نداشت.

در حقیقت گیرنده های استروژن دو نوع آلفا و بتا دارند . بتا اثرات ضد سرطانی دارد در حالی که آلفا اثر سرطان زایی. ایزو فلاونهای سویا ترجیحاً گیرنده بتا را فعال می کنند تا آلفا.‌ که این امر ممکن است توضیح دهنده این باشد که چرا سویا تأثیرات سودمندو ارزش غذایی بالائی دارد (۱).‌

تأثیر سویا بر عملکرد تیروئید

سویا حاوی موادی است که در جذب ید از تیروئید تأثیر منفی دارد.

ایزوفلاوون های سویا ، از جمله جنستئین ، ممکن است تولید هورمون های تیروئیدی را کم کنند. اما این یافته ها بیشتر در آزمایشگاه و روی حیوانات است .

از طرف دیگر ، مطالعاتی در مورد تأثیر سویا بر عملکرد تیروئید در انسان نشان می دهد سویا تأثیر معنی داری بر تیروئید ندارد. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تنها زمانی که میزان ید بدنشان کم است باید از مصرف سویا خودداری کنند (۲).

تأثیر سویا بر هورمون‌های جنسی مردانه

از آنجا که سویا حاوی فیتواستروژن است، مردان ممکن است از مصرف آن در رژیم غذایی خود نگران باشند. با این حال ، مطالعات نشان نداده اند که سویا بر تولید تستوسترون در مردان تأثیر منفی دارد (۳).

از این گذشته ، سویا ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش دهد که این هم یکی دیگر از ارزش غذایی سویا است (۴).

سویا تراریخته است.

در حقیقت بیش از ۹۰٪ سویا در دنیا از نظر ژنتیکی اصلاح شده است. بحث های زیادی درباره خطرات مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی وجود دارد. مطالعات طولانی مدت بیشتری برای تعیین تأثیرات آنها بر انسان و میزان بی خطری آنها ضروری است.

البته باید توجه کنیم که FDA ، که تمام غذاهای ژنتیکی را کنترل می کند و می گوید تحقیقات نشان داده اند که آنها بی خطر هستند. از سویی مطالعاتی که روی سویا انجام می‌شود از همین سویاهای موجود در بازار است.

تأثیر سویا بر هضم و جذب مواد غذایی

برخی ترکیبات غیر مغذی موجود در سویا می‌توانند بر سلامتی گوارش تأثیر منفی بگذارند. آگلوتینین‌های سویا با تأثیر بر ساختار و عملکرد روده ممکن است بر هضم غذا اثر بگذارد.

آنها همچنین ممکن است روی باکتریهای مفید دستگاه گوارش تاثیر منفی داشته باشند.

سویا همچنین حاوی چندین ماده غیر مغذی دیگر از جمله مهارکننده های تریپسین، عوامل مهار کننده آلفا-آمیلاز، فیتات‌ها و موارد دیگر است.

البته پخت و پز، جوانه زدن، خیساندن و تخمیر محصولات سویا قبل از مصرف می‌تواند به کاهش محتوای غیر مغذی و افزایش قابلیت هضم کمک کند.

بطور خلاصه:

بعضی مطالعات حیوانی نشان می دهد که سویا بر روی سرطان پستان، عملکرد تیروئید و هورمونهای مرد تأثیر منفی می‌گذارد ، اما در مطالعات انسانی دیده نشده است.

گذشته از این سویا ممکن است اثرات مثبتی هم داشته باشد. در نهایت اکثر مطالعات فعلی نشان می‌دهند که مصرف متعادل سویا برای اکثر افراد بی خطر و حتی بدلیل ارزش غذایی بالا مفید است. البته حساسیت به سویا امری شایع است که باید به آن توجه کرد.

ارزش غذایی سویا و فواید آن

سویا منبع خوبی برای بسیاری از مواد مغذی مهم است. همانطور که گفته شد سویا از منابع مهم پروتئین در رژیم گیاهخواری است.
سویا منبع آهن خوب (در ۱۰۰ گرم پخته ۵.۱ میلی گرم) برای گیاه خواران محسوب می‌شود. البته توجه داشته باشیم آهن بخوبی از منابع گیاهی جذب نمی‌شود.

سویا حاوی پتاسیم بالایی (در صد گرم پخته ۵۱۵میلی گرم) است که برای سلامت قلب، کلیه و اعصاب ضروریی می‌باشد.
هر ۱۰۰ گرم سویا ۶ گرم فیبر دارد. فیبر هم فواید زیاد از جمله کاهش کلسترول دارد.
ایزوفلاون های سویا ممکن است به سلامت استخوان در خانم های یائسگی کمک کند.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم سویا (لوبیای سویا، پخته، جوشیده) به شرح زیر است:

کالری: ۱۷۲
کربوهیدرات: ۸.۴ گرم
پروتئین: ۱۸.۲ گرم
چربی: ۹ گرم
فیبر: ۶ گرم است. همچنین دارای:
ویتامین C
ویتامین K
تیامین
ریبوفلاوین
فولات
آهن
منیزیم
فسفر
پتاسیم
روی
منگنز
مس
و نیز مقادیری ویتامین E ، نیاسین ، ویتامین B6 و اسید پانتوتنیک دارد. سویا یکی از منابع ویتامین کا است. همچنین سویا حاوی اسید لینولنیک یا امگا ۳ گیاهی می باشد.

سویا دارای فیبر پری بیوتیک و چندین ماده مفید مانند استرول‌های گیاهی و ایزوفلاون‌های دائیدین و جنستئین است.

بنابراین سویا می تواند منبع ارزشمندی از این مواد مغذی برای بدن و افزایش دریافت پروتئین گیاهی باشد و نیز فوایدی از جمله کاهش کلسترول و فشار خون، کاهش علائم یائسگی و در صورت مصرف متعادل تاثیر مثبت در باروری زنان داشته باشد. حتی مصرف سویا موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس می‌شود.

در ادامه ارزش مواد مغذی تمام محصولات سویا از جمله لوبیای سویا، آجیل سویا، پروتئین بافت دار سویا، شیر سویا و پروتئین ایزوله سویا را ذکر می کنیم.

مقایسه مواد مغذی محصولات مختلف سویا

جدول ارزش غذایی سویا / مقایسه مواد مغذی محصولات مختلف سویا

لوبیا سویا پخته، جوشیده

 سویا بو داده شدهپروتئین بافت دار سویا خشکشیر سویا غنی نشدهپروتئین سویا ایزوله
 انرژی، کیلو کالری۱۷۲۴۴۹۳۲۷۵۴۳۳۵
کربوهیدرات، گرم۸.۳۶۲۸.۹۸۳۳.۹۲۶.۲۸۰
قند، گرم۳۱۶.۴۲۳.۹۹۰
فیبر،  گرم۶۸.۱۱۷.۵۰.۶۰
چربی، گرم۸.۹۷۲۱.۶۲۱.۲۲۱.۷۵۳.۳۹
پروتئین، گرم۱۸.۲۱۴۳.۳۲۵۴.۴۶۳.۲۷۸۸.۳۲
ویتامین سی، میلی گرم۱.۷۴.۶۰۰۰
تیامین، میلی گرم۰.۱۵۵۰.۴۲۷۰.۶۹۸۰.۰۶۰.۱۷۶
پانتوتنیک اسید، میلی گرم۰.۱۷۹۰.۴۷۳۰.۳۷۳۰.۰۶
ریبوفلاوین،  میلی گرم۰.۲۸۵۰.۷۵۵۰.۲۵۳۰.۰۶۹۰.۱
نیاسین، میلی گرم۰.۳۹۹۱.۰۵۶۲.۶۱۲۰.۵۱۳۱.۴۳۸
ویتامین ب۶، میلی گرم۰.۲۳۴۰.۲۲۵.۵۷۴۰.۰۷۷۰.۱
فولات، میکروگرم۵۴۲۰۵۳۰۵۱۸۱۷۶
ویتامین آ، واحد بین المللی۹۰۲۳۰
ویتامین ای، میلی گرم۰.۳۵۰.۱۲۰.۱۱۰
ویتامین کا، میکروگرم۱۹.۲۳۷۴.۱۳۰
کولین، میلی گرم۴۷.۵۱۱.۳۲۳.۶۱۹۰.۹
بتاکاروتن، میکروگرم۵۲۴۲۰
کلسیم، میلی گرم۱۰۲۱۴۰۲۴۱۲۵۱۷۸
آهن، میلی گرم۵.۱۴۳.۹۵۹.۲۴۰.۶۴۱۴.۵
منیزیم، میلی گرم۸۶۲۲۸۲۹۰۲۵۳۹
فسفر، میلی گرم۲۴۵۶۴۹۶۷۴۵۲۷۷۶
پتاسیم، میلی گرم۵۱۵۱۳۶۴۲۳۸۴۱۱۸۸۱
سلنیوم، میکروگرم۷.۳۱۹.۳۱.۷۴.۸۰.۸
سدیم، میلی گرم۱۲۲۰۵۱۱۰۰۵
روی، میلی گرم۱.۱۵۴.۷۷۲.۴۶۰.۱۲۴.۰۳
مس، میلی گرم۰.۴۰۷۱.۰۷۹۴.۰۶۵۰.۱۲۸۱.۵۹۹

پروتئین بافت دار سویا

پروتئین بافت دار سویا که در ایران در بسیاری از اوقات، «پروتئین سویا» یا «سویا» خوانده می‌شود و بیشتر در تهیه ماکارونی از آن استفاده می شود، از دانه سویا که روغن آن طی فرایندی گرفته می‌شود، تهیه می‌شود و ظاهری بافت دار و زبر دارد.

ارزش غذایی  ۱۰۰ گرم خشک پروتئین بافت دار سویا به شرح زیر است:

۳۲۷ کیلوکالری انرژی

کربوهیدرات ۳۳.۹ گرم

قند ۱۶.۴ گرم

فیبر ۱۷.۵ گرم

چربی۱.۲ گرم

پروتئین۵۱.۵ گرم است.

آجیل سویا

آجیل سویا یا سویا بوداده شده که ممکن با طعم های مختلف عرضه می شود.

ارزش غذایی  ۱۰۰ گرم خشک آجیل سویا به شرح زیر است:

۴۴۷ کیلوکالری انرژی

کربوهیدرات ۲۹ گرم

قند ۱۶.۴ گرم

فیبر ۸.۱ گرم

چربی ۲۱.۶ گرم

پروتئین ۴۳.۳  گرم است.

سس سویا

سس سویا چاشنی مایع با نمک بالایی است که از تخمیر سویا و گندم درست می‌شود.

ارزش غذایی ۱ قاشق غذاخوری (۱۶ میلی لیتر) سس سویا به شرح زیر است:

۸.۵ کیلو کالری انرژی

۰.۸ گرم کربوهیدرات

۰ گرم چربی

۱.۳ گرم پروتئین

۸۷۹ میلی گرم سدیم (بسیار بالا) است.

شیر سویا

شیر سویا از خیساندن دانه‌های سویا در آب و له کردن آنها تولید می‌شود. شیر سویا در صورتی که با کلسیم غنی‌سازی شده‌ باشد جایگزین خیلی خوبی برای لبنیات است.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم شیر سویای غنی نشده به شرح زیر است:

۵۴ کیلوکالری انرژی

کربوهیدرات ۶.۳ گرم

قند ۴ گرم

فیبر ۰.۶ گرم

چربی ۱.۷۵ گرم

پروتئین ۳.۲۷ گرم است.

پودر پروتئین سویا

پودر پروتئین سویا، پروتئینی است که از سویا جدا می شود.

پروتئین سویا ایزوله نوعی پروتئین سویا بسیار تصفیه شده و خالص با حداقل پروتئین ۹۰٪ است. این ماده از آرد سویا چربی گرفته شده تهیه می شود که بیشتر اجزای غیر پروتئینی یعنی چربی ها و کربوهیدرات ها گرفته شده است. بنابراین محصول بسیار مناسبی برای تأمین پروتئین بخصوص در ورزشکاران گیاهخوار است.

پروتئین سویا کنسانتره دارای حدود ۷۰٪ پروتئین سویا است و با حذف کربوهیدرات (قندهای محلول) از سویا تولید می شود.

توفو

توفو ماده‌ٔ غذایی است که با شیر سویای غلیظ‌ شده تهیه می‌شود. شیر غلیظ  ‌شده را تحت فشار به شکل قطعات محکم و سفیدرنگی در می‌آورند که فرایندی شبیه به تهیه پنیر دارد. در هر صد گرم آن ۷۶ کیلوکالری، ۸.۱ گرم پروتئین، ۱.۹ گرم کربوهیدرات و ۴.۸ گرم چربی دارد.

تمپه

تمپه یکی از فراورده‌های سنتی سویا است که بیشتر در اندونزی تولید می‌شود. این محصول با کشت طبیعی و فرایند تخمیر کنترل شده سویا در ظاهری شبیه به کیک تولید می‌شود که شباهتی به برگرهای تولید شده برای گیاه‌خواری دارد.

هر صد گرم آن ۱۹۲ کیلوکالری، ۲۰.۳ گرم پروتئین، ۷.۶ گرم کربوهیدرات و ۱۰.۸ گرم چربی دارد.

میزان ایزوفلاووان ها یا فیتو استروژن های محصولات مختلف سویا

ارزش غذایی و میزان ایزوفلاون ها یا فیتواستروژن های لوبیای سویا، آجیل سویا، پوتئین بافت دار سویا، خشک، شیر سویا و پروتئین سویا ایزوله در جدول زیر آمده است

کالریپروتئینکربوهیدراتچربیایزوفلاوان، میلی گرم
لوبیای سویا

(پخته، جوشیده)

۱۷۲۱۸.۲۸.۴۹۶۵
آجیل سویا۴۴۷۴۳.۵۲۹۲۱.۶۱۴۸
پروتئین بافت دار سویا

خشک

۳۲۷۵۱.۵۳۳.۹۱.۲۱۷۲.۵
شیر سویا۵۴۳.۳۴۱.۷۵۰.۷ تا ۲.۵۶
پوتئین سویا ایزوله۳۳۵۸۸.۳۰۳.۴۹۱

سس سویا و فرایند تولید آن

پودر پروتئین سویا سلطان پروتئین گیاهی و استخراج شده از لوبیای سویا میباشد، هر چند که تا حدی در مورد آن بی عدالتی شده و به اشتباه در بسیاری از موارد جزء پروتئینهای بیکیفیت طبقهبندی میشود.

{کالری سویا پخته|سویا ارزش غذایی|ارزش غذایی سویا خشک}

و لی سعی کنید این مقدار را میتوانید حتی به نسبت ۳/۱گوشت به سویا برسانید و لی بیاد داشته باشد که این مقدار گوشت را کمتر نکنید .چون اساسا سگ حیوان گوشتخواری است و در ضمن سویا متیونین ندارد و گرجه کامل ترین پروتوین گیاهی میباشد و لی یاز هم نمی تواند جایگزین کامل گوشت شود و همچنین باید همانطور که در بحث ابتدایی تغذیه توضیح دادم باید سعی شود با غلات هم میکس شود تا بتواند غذایی کمل برای سگ و یا گربه شما شود .

شیر همراه برنج و عسل بپذید و به سگ دهید. شیر را همراه ذرت پرک شده با کمی ماست مخلوط کنید ویک قا شق عسل در آن بریزید وبه سگ دهید .

{ارزش غذایی سویا پخته|ارزش غذایی دانه سویا}در باتدای این بخشس لازم اشست توضصیح دهم که مخلوط سویا با گوشت سفید و یا قرمز را میتواند بهترین غذا ها برای سگها باشد .

سویا چقدر پروتئین داردغذای دریایی و مرغ بهترین منابع پروتئین میباشند و همچنین به دلیل چربی کمتر نسبت به پروتئین گوشت سالم تری هستند . سیب زمینی را همراه تخم مرغ خوب بپذید کاملاَ رنده کنید همراه با پنیر خامه ای و ما ست به سگتان بدهید.

پنیر خامه ای را با موز به طور کامل له کنید همراه با نان تست خرد شده به سگ دهید. نان ، پنیر ، کمی کره را با هم مخلوط کنید و به سگ دهید.

جدول ارزش غذایی سویاشیر را با نان تست شد همراه با پنیر مخلوط کنید تا بصورت نیمه جامد شود و به سگتان بدهد .می توانید برای خوشمزه تر شدن غذا کمی گیاه آواکادو به آن اضافه نمایید.

ارزش غذایی سویا

پخت غذا های مخلوط . در بعضی از موارد نزدیک به ۲۰ درصد ترکیبات انرژیزای آن به هنگام پخت از دست میرود، اما باید به خاطر داشته باشیم که ماکارونی هیچگاه به تنهایی و بدون چاشنی خورده نمیشود.

به علاوه، بعضی از پروتئینهای سویا میتوانند جذب آهن را مهار کنند. بعضی از انواع حبوبات مانند لوبیا، نخود، لوبیا قرمز، لپه، دانه سویا و لوبیا سفید تا زمانی که بر روی گیاه هستند رشد کامل خود را به پایان میرسانند و خشک میشوند درحالیکه بعضی دیگر،از جمله انواع نخود سبز رامیتوان قبل از مرحله رشد کامل و خشک شدن از گیاه جدا نمود.حبوبات دارای دامنه وسیعی از انواع فیتونوترینتهای موثر در مبارزه با بیماریها میباشند.

ارزش غذایی سویاافراد همه چیز خوار می توانند پروتئین لازم خود را با مصرف انواع گوشت تأمین نمایند اما اگر شما گیاهخوار باشید منابع پروتئینی قابل دسترس برای شما چه موادی خواهد بود و آیا کیفیت این پروتئین ها درمقایسه با پروتئین های حیوانی نازل تر است؟

روشهای عملآوری شامل: خام، پخته شده به مدت ۱۰ و ۲۰ دقیقه و خیسانده شده به مدت ۲۴ و ۴۸ ساعت بود.

فرق سویا با لوبیا سویامخلوط گوشت قرمز و سویا را مخلوط کنید بهمراه آب مقداری برنج پخته نمک ید دار و مقداری هویج رنده شده مخلوط کنید .و بگذارید حدود ۴۰ دقیقه پخته شود .

ارزش غذایی سویا ماکارونیماست را با عسل مخلوط نمائید همراه با پنیر خامه ای و موز به سگتان بدهید. حبوبات سفید نیز به عملکرد طبیعی ریه و روده بزرگ کمک می کنند.حبوبات قهوه ای وسیاه نیز برای مثانه و حبوبات سبز مثل نخود سبز برای کبد و مثانه مفید هستند.

ارزش غذایی ماکارونی با سویا

فوائد کلیدی:موثر در کاهش بروز بیماری های قلبی عروقی-کمک کنترول سطح قند خون-کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها-کمک به حفظ سطح طبیعی آهن و کلسیم.

ارزش غذایی سویا آجیلیلوبیا سبز: این لوبیا منبع بسیار غنی فیبر محلول است ونسبت به سایر انواع لوبیا دارای کلسیم بیشتری است. در مرحله اول تولید کوجی ، شرایط هوازی به کپک ها اجازه می دهد تا بر روی سوبسترا ارشد نموده و انواع مختلفی از انزیم های هیدرولیتیک لازم جهت مصرف ترکیبات ماکرو مولکولی موجود را تولید نمایند.

ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده سویا میباشد و تقریباً دو سوم محصول کل دنیا را تولید میکند.

مصارف سنتی در طب چینی معتقدند که حبوبات به علت خاصیت دیورتیک برای کلیه ها مفید هستند.تصور می شود که حبوبات قرمز بر روی عملکرد قلب و روده کوچک موثرند و حبوبات زرد رنگ مثل لپه زرد دو دانه سویا به عملکرد طحال،پانکراس ومعده کمک می کنند.

این هورمون علاوه بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات موجب افزایش سطح هورمون استروژن در مردان نیز میشود، همین امر موجب کاهش قدرت باروری و تأثیر منفی بر روی سلولهای جنسی آنها خواهد شد.

غنی از اسیدفولیک: ماکارونی غنی شده با اسیدفولیک میتواند بخش قابل توجهی از اسیدفولیک مورد نیاز بدن را تامین کند و برای زنانی که در سن باروری قرار دارند، غذای مناسبی است.

تخم مرغ را کاملا بپزید شیر بدون لاکتوز همراه با نصف قاشق روغن زیتون را با مقدار بسیار کمی نمک مخلوط و به خوبی حل کنید تا غذای نیمه جامدی شود -بعد از اینکه دمای آن حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد رسید .به سگتان بدهید .

اگر هم مایل نبودید که عسل به آن اضافه نمایید می توانید از مرغ پخته شده (سینه مرغ بصورت ریش ریش) استفاده نمایید .

نخود: نخود نیز مانند لوبیا سویا حاوی فیتونوترینتی به نام ایزوفلاون است که احتمالا می تواند در پیشگیری از سرطان موثر باشد. در حقیقت، غذاهای کامل سویا مانند سویا، تمپه و توفو دارای پروتئینهای کامل هستند، به این معنی که آنها حاوی ۹ اسید آمینه ضروری هستند که بدن به آن نیاز دارد، اما به تنهایی قادر به تولید آن نیست.

آجیل سویا یا خمان سویا تفت داده شده در کارگاههای تولیدی شرکت سویا بهسوی با طعم های مختلف تولید و عرضه میشود. هدف از انجام این آزمایش تعیین ارزش غذایی و مناسبترین شیوه عملآوری و سطح استفاده از نخود در جیره طیور گوشتی بود.این آزمایش به منظور تعیین ارزش غذایی و مطالعه اثرات استفاده از سطوح مختلف نخود با روشهای عملآوری متفاوت بر عملکرد جوجههای گوشتی انجام شد.

بیشترین مقدار اضافه وزن در دورههای سنی ۷ تا ۴۲ و ۷ تا ۵۶ روزگی مربوط به جوجههای تغذیه شده با جیره حاوی ۳۰ درصد نخود و با شیوه عملآوری ۴۸ ساعت خیساندن بود که تفاوت آن معنیدار شد .

اثر شیوه عملآوری بر درصد فسفر و مقدار تانن نخود معنیدار بود. نخود در سطوح ۰ ، ۱۰ ، ۲۰ و ۳۰ درصد جایگزین ذرت و کنجاله سویا شد.

میتوانید برای غذا های ب شیرمقداری بلغور گندم را در شیر بپزید وبا کمی شکر مخلوط کنید .

حال زمان ان رسیده است که گوشت قرمز و یا مرغ و یا سنگدان مرغ و حتی قلب مرغ را را بصورت خام با گوشت چرخ کن و یا میکسر مخلوط کنید.

تخم مرغ را در روغن ذرت سرخ کنید مقداری اسفناج و سبزیجات دیگر در آن مخلوط کنید و مقداری گوشت چرخ کرده پخته شده با آ ن مخلوط کنید وسرخ کنید و با ماست مخلوط و به سگتان بدهید.

در ابتدا سعی نمایید فقط ۴/۱ سویا و ۴/۳ گوشت در ابتدا با هم مخلوط میکنیم و اگر سگ اسهال نگرفت این نسبت را به ۳/۱ سویا و ۳/۲ گوشت مخلوط نمایید و لازم به توضیح است که این مقدار را در طول هفته ها میتوانید به نسبت نصف به نصف برسانید .

حتی در این افراد فقط تنفس غبار از پوسته بادام زمینی می تواند منجر به بروز علائم شود.

میزان کالری: یک فنجان شاهی فقط ۵ کالری دارد. با وجود کالری زیاد ، سویا می تواند کمک خوبی در کاهش وزن باشد. یک توضیح دیگر در این جا لازم است باز هم توضیح دهم سگ به واسطه گوشت خوار بودنش ممکن است بردباری کمی برای تحمل سویا داشته باشد و در صورتی که مقدار سویا را یک مرتبه اضافه کنید باعث وجود /آمد ن اسهال شود .

۱۰ گرم کره گیاهی(مارگارین)سشیر را همراه پودر سیب زمینی و کره گیاهی و کمی نمک مخلوط کردئبه سگ بدهید .

مصرف این غذای گیاهی به کاهش سطح کلسترول، استرس اکسیداتیو و اشتها کمک کرده و سلامت استخوان را بهبود می بخشد. شیوههای مختلف عملآوری با حذف یا غیرفعالکردن مواد سمی از نخود و یا با تغییر ساختمان نشاسته به بهبود دسترسی گرانولهای نشاسته به آنزیمهای هاضم کمک میکنند.

مقدار نشاسته در ارقام مختلف نخود بین ۵۰ تا ۶۰ درصد و پروتئین آن بدلیل عوامل ژنتیکی و محیطی بسیار متغیر (۲۱ تا ۲۶ درصد) گزارش شده است.

از سایرحبوبات است و معمولا با برنج مصرف می شود.ترکیب این لوبیا با برنج باعث افزایش ارزش پروتئینی غذا می شود.ضمنااین لوبیا حاوی مقادیر بسیار با ارزشی از عنصر روی است.

نگران نباشید و در منزل غذای بسیار خوشمزهای را با سویا طبخ نمایید. عوامل ضدتغذیهای نخود شامل: ممانعتکنندههای تغذیهای پروتئاز و آمیلاز که با آنزیمهای گوارشی تقابل دارند، موادی که بصورت غیرمستقیم در عمل هضم و جذب دخالت میکنند از جمله: لکتین، تانن، آلفا- گالاکتوسیدها و پلیساکاریدهای غیرنشاستهای محلول.

فیبر برای سلامت روده بزرگ مفید است ، اما می تواند باعث مشکلات گوارشی ، از جمله نفخ در برخی از افراد شود.

ماکارونی از گندم درست می شود لذا فیبر بالایی دارد و فیبر موجود در این ماده غذایی باعث پیشگیری از یبوست و بروز هموروئید می شود.

عدس: منیزیم،آهن،روی وکلسیم از جمله مواد معدنی موجود درعدس هستند.عدس قرمزحاوی مقادیراندکی کاروتن است. عوارض یائسگی از جمله پوکی استخوان به دلیل کمبود یا عدم ترشح هورمون استروژن در بدن اتفاق می افتند.

برای کاهش چربی در هر قسمت از بدن خود می بایست بصورت مداوم در نظر داشته باشید که کالری کمتری نسبت به مقداری که در فعالیت های خود می سوزانید، مصرف کنید.

تیروئید یک غده بزرگ است که رشد را تنظیم می کند و میزان مصرف انرژی بدن را کنترل می کند. آنالیز ۱۴ مطالعه هیچ تاثیر بدی از مصرف سویا در عملکرد تیروئید را در افراد بالغ نشان نمی ­دهد، اگرچه نوزادانی که با کمبود هورمون تیروئید متولد می ­شوند در خطر هستند.

براساس مطالعه دانشمندان دانشگاه هاروارد، این رنگدانه زمینه خطر ابتلا به سرطان و حمله قلبی را کاهش میدهد.

لوبیا کرهای: این لوبیا به خنثی سازی اسید معده که به دنبال مصرف غذاهای گوشتی افزایش مییابد ،کمک می کند.

اگر به دنبال اضافه کردن پروتئین بیشتر با صرفه اقتصادی هستید می توانید از این پروتئین استفاده کنید .

لوبیا چشم بلبلی: این لوبیا وهمچنین نخود از غنی ترین منابع پروتئینی در میان حبوبات محسوب می شوند. ارزش پروتئینی سویا چه مقدار است؟ در مقایسه با پروتئین غلات، پروتئین نخود حاوی لیزین بیشتر و اسیدهای آمینه متیونین و سیستین کمتری است.

میتوانید برای این منظور مقدار کمی گوشت قرمز پخته را در ماست مخلوط نمایید .وکمی نمک هم به آن اضافه نمایید .

لازم به توضیح است که از این پس منظر ازگوشت این مخلوط میباشد . از گوشت چرخکده آماده برلای سگتان استفاده نکنید نکنید چون میزان چربی آن مشخص نیست لازم به توضیح است حتی گوشت کبابی هم ۲۳% چربی دارئد .

همانطور هم که قبلا ذکر شد از اطز ترکیبات شکلات دار تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید .

این روغن درمحدوده نسبتاً وسیع حرارتی به صورت مایع است و ترکیبات غیر اشباع بالایی دارد.

دانه های سویا به دلیل داشتن لسیتین که یک ماده ضروری برای مغز می باشد می تواند باعث افزایش هوش افراد شود. اوره، لسیتین نیز مواد مرطوب کننده به شمار می آیند.

کالری دانه سویا : ۱۰۰ گرم دانه سویا چقدر کالری دارد ؟

متأسفانه ممکن است طعم شیر سویا بهنظرتان عجیب بیاید. طبق تحقیقات انجام گرفته در آمریکا مشخص شده است ک مصرف روزانهٔ آجیل سویا ممکن است به کاهش فشارخون کمک کرده و میزان گرگرفتگی در زنان یائسه را کاهش دهد.

{ارزش غذایی سویا آجیلی|میزان کالری سویا|ارزش غذایی پودر سویا}

گذشته از این دو ماده مهم شیر سویا دارای موادی مانند روی و آهن است که به قوی کردن سیستم ایمنی بدن کمک میکنند و حتی سرعت بهبود زخم را افزایش میدهند.

مقداری در صبحانه، بخشی را در ناهار، مقداری را در شام و باقی را قبل از رفتن به رختخواب مصرف میکردند. در این مطالعه افرادی که از غذاهای جایگزین مبتنی بر پروتئین سویا استفاده کردند نسبت که افرادی که از رژیم غذایی استاندارد پیروی کردند، به صورت میانگین با دو کیلوگرم کاهش وزن بیشتری مواجه شدند.

همچنین در این تحقیق پس از اظهارنظر زنان مشخص شد که میزان گرگرفتگی در آنها به مقدار ۵۴ درصد کاهش یافته ست که این مقدار بسیار قابل توجه است.

{دانه های سویا|میزان پروتئین سویا ماکارونی|ارزش غذایی سویا اجیلی}

هر سه نمونه در بررسی های فیزیکی ،شیمیایی و میکروبی در محدوده استاندارد بودند و در بررسی در دوره هفت روز ماندگاری خوبی در دمای یخچالی داشتند .

{۱۰۰ گرم سویا چقدر است|میزان پروتئین موجود در سویا|ارزش غذایی ماکارونی با سویا}

سویا، منبع خوبی از ویتامینها و مواد معدنی مختلف است. نکته ی بسیار مهم دیگر این که تمام مواد غذایی اگر در حد متعادل مصرف شوند اثر مفیدی دارند اما اگر همین مواد غذایی مفید را زیاد مصرف کنیم، می توانند مضر باشند.

{تفاوت سویا و آجیل سویا|کربوهیدرات سویا|پروتئین آجیل سویا}

البته نکتهٔ دیگری که نباید فراموش شود این است که اگر نگران افزایش وزن خود هستید، آجیل سویا را به مقدار زیاد مصرف نکنید.

{کالری پروتئین سویا|فواید و مضرات سویا|سویا چقدر کالری دارد}

امروزه ثابت شده کسانی که به مقدار زیاد از فراوردههای گوشتی بهره میبرند بیشتر مستعد ابتلاء به بیماریهای قلبی، کلیوی و سرطانها هستند.این ماده همچنین دارای عوارض جانبی مانند سرطان پروستات است و به دلیل داشتن فیبر غذایی زیاد از یبوست و سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند.

{آجیل سویا چیست|پروتئین سویا چقدر است|سویا چقدر پروتئین دارد}

۳. برای داشتن مو صاف و زیبا دانه سویا نیز استفاده می شود. همچنین دانه سویا برای درمان لکه های قهوه ای پوست که با افزایش سن ظاهر می شوند، مفید می باشد.

همچنین مالیدن سس سویا بر روی ناخن ها آن ها را مرطوب کرده و عفونت قارچی ناخن را درمان می کند. باعث کاهش قند خون دیابتی ها و پیشگیری و درمان دیابت نوع دو می شود.

معمولا روغن دارای دو منبع اصلی است . یافت می شود. همچنین در تهیه برخی مکمل ها از این پروتئین استفاده شده است. برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص لوبیا سویا آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

{مقدار پروتئین سویا|شیر و سویا|ارزش غذایی سویا}

پس از فرایند حرارتی، پودر جوانه گندم را اضافه نموده در انتها نمونه در یخچال نگهداری شد و کلیه آزمونها فیزیکی شیمیایی میکربی مطابق استاندارد دسر لبنی در روزهای ۱ و ۳ و ۵ و ۷ انجام می شود.

{ارزش غذایی پروتئین سویا|سویا را چگونه استفاده کنیم|جدول ارزش غذایی کنجاله سویا}

سویا از انواع حبوبات است که محل کشت اولیه آن در آسیا بوده اما تولید انبوه آن در ایالات متحده آغاز شد. بهعنوان مثال میتوان آجیل سویا با روکش شکلات و آجیل سویا با روکش ماست تولید کرد.در آجیل سویا با روکش ماست، دانههای سویای بوداده را به مدت طولانی درون ماست خامهای نرم میخیسانند تا طعم فوقالعادهای به این آجیل بدهند.

{ایا سویا پروتئین دارد|تفاوت سویا ماکارونی با دانه سویا|میزان پروتیین سویا}

آنها توسط باکتریهای روده بزرگ تخمیر میشوند و منجر به تشکیل اسید چرب زنجیره کوتاه مانند بوتیرات میشوند که می تواند به سلامت روده کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

{ارزش غذایی شیر سویا|جدول ارزش غذایی سویا|کالری سویا ماکارونی}

عادت کودکان به طعم این ماده غذایی باعث می شود که در بزرگسالی از مصرف این ماده غذایی لذت ببرند.لذتی که به حفظ سلامت آنها نیز کمک می کند.اخیرأ مطالعات نشان داده که اگر یک شخص در دوران کودکی سویا مصرف نماید بدن او قادر به استفاده کردن بهتر از آن و پیشگیری بیماری هایی مانند سرطان است.

{ارزش غذای سویا|مضرات سویا برای مردان|مواد موجود در سویا}

در این پژوهش سعی شده تا با تحقیق به فرمولاسیونی دست پیدا کرد که از نظر مقبولیت حسی مناسب باشد و در عین حال کم کالری باشد.در این پژوهش سه فرمولاسیون مختلف شیر سویا با مقدار های متفا وت ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ درصدو مقدار ثابت اینولین ۶ درصد،شهد توت ۵ درصد ،فروکتوز ۵ درصد ،جوانه گندم ۱ درصد و ژلاتین ۰/۵ درصدمورد بررسی قرارگرفت.

میزان پروتئین سویا آجیلی مشابه با پروتئین حیوانی در نظر گرفته میشود که شامل ۹ نوع اسیدآمینه ضروری برای استخوانها و ماهیچههای سالم است. از نظر طب سنتی لوبیای سویا دارای طبع معتدل است و بو داده آن کمی گرم است.

{جدول ارزش غذایی سویا آجیلی|کالری یک لیوان سویا پخته|طرز تهیه لوبیا سویا بوداده}

در تهیهٔ این آجیل از موادی چون شکر، پودر شیر کامل، کره کاکائو، لیستین و شکلات مانع برای پوشش شکلاتی و وانیلین و شربت ذرت و صمغ نشاسته و روغن سویا و شکر قنادی برای بو دادن سویا استفاده میشود.

برای تهیهٔ آجیل سویای شکلاتی دانههای بودادهٔ سویا را در ظرفی از شکلات نرم میخیسانند تا یک لایه صاف و یکنواخت شکلاتی روی آنها ایجاد شود.

{پروتئین گیاهی سویا|کالری دانه سویا|کالری سویای ماکارونی}

در حقیقت زمان مصرف، مقدار مصرف، میزان تحرکات فردی، نوع رژیم غذایی افراد و تجویز متخصص تغذیه میتواند، خواص سویای آجیلی را در تعیین تناسب اندام تعیین کند.

نیز وجود دارد یک رژیم غذایی برای گوشت سویا، و مانند یک رژیم غذایی حتی متخصصان تغذیه تأیید کند، اما به شرطی که گوشت با مقدار کافی از میوه ها، سبزیجات و آب ترکیب شده است.

اما شما میتوانید آجیل سویای ساده را به آسانی در منزل تهیه کنید. بله با وجود سایت های اینترنتی رادین می توانید بسیاری از محصولات مورد نیاز خود را در زمینه آجیل و خشکبار از طریق این سایت اینترنتی معتبر تهیه نمایید و از خرید های اینترنتی و کم هزینه لذت ببرید.
توجه داشته باشید که بهتر است روغن سویا را ارگانیک تهیه کنید که هیدروژنه و تصفیه نشده باشد و با روغن های دیگر ترکیب نشده باشد.

{ارزش غذایی سویا ماکارونی|درصد پروتئین سویا|ارزش غذایی کنجاله سویا}

به واسطهٔ حضور ترکیب جادوئی ایزوفلاوین میتوان گفت که آجیل سویا یک میان وعدهٔ عالی است.

فیتات ترکیبی است که دسترسی به آهن و روی سویا را کاهش می دهد. این تحقیق روی ۶۱ زن یائیسه که ۱۲ نفر از آنها دارای فشارخون بالا و میانگین سنی ۵۸ سال و ۴۹ نفر دارای فشارخون نرمال با میانگین سنی ۵۳ سال بودند، صورت گرفت.

{میزان پروتئین سویا در ۱۰۰ گرم|سویا ارزش غذایی|کالری یک قاشق آجیل سویا}

اگرچه تفاوت های زیادی بین “مگس” هاو انسان وجود دارد ، محققان بر این باورند که نتایج این آزمایشات در مورد طیف گسترده ای از حیوانات و انسان ها اعمال می شود.

{ارزش غذایی سویا خشک|ارزش غذایی سویا گوشت|کالری سویا خشک}

به این ترتیب بر اساس کشف جدید، مردم بدون نیاز به کاهش میزان کالری که در طول روز مصرف میکنند میتوانند با مصرف کمتر مواد پروتئینی مانند گوشت، ماهی و…

{جدول غذایی سویا|پروتئین دانه سویا|ترکیبات سویای ماکارونی}

با اینکه در پیش گرفتن رژیم گیاهخواری به شیوههای گوناگونی امکانپذیر است اما وجه مشترک تمام این شیوهها پرهیز از خوردن گوشت جانور خونگرم است.

فشارخونشان بررسی شد. این زنان آجیل سویا را در تمام طول روز مصرف میکردند. بسیاری از پروتئین های بیان شده در این محصولات تراریخته دارای تاریخچه مصرف سالم بوده و یا مشابه پروتئین طبیعی غیر تراریخته بوده است.

{مقدار پروتئین سویا آجیلی|میزان پروتئین سویا آجیلی|ارزش غذایی لوبیا سویا}

طبق انجمن رژیم های غذایی آمریکا (ADA) ، رژیم های گیاهی ، از جمله رژیم های غذایی کامل یا گیاهی ، سالم هستند.

دانه سویا را به صورت آجیل سویا به صورت خام یا بوداده یا روکش دار و در طعم های گوناگون دیگر مصرف میکنند.همچنین دانه سویا معمولا بهعنوان جایگزین گوشت استفادهمیشوند.

درست است که هر یکچهارم فنجان آن ۱۲۰ کالری دارد که شاید مقدار زیادی نباشد، اما اگر مقدار مصرف روزانه سه تا چهار برابر این مقدار برسد کالری زیادی را به بدن شما میرساند که میتواند باعث افزایش وزن شود.

{سویا ماکارونی ارزش غذایی|کالری لوبیا سویا|کالری تفاله سویا}

کل مواد پس از وزن کردن در یک فلاسک مخلوط شد. بر طبق این بررسیها، کاهش مصرف مواد پروتئینی مانند گوشت میتواند روند پیر شدن را در انسان کاهش داده و امید به زندگی را نیز بهطور قابل توجهی افزایش دهد.

البته سرپرست گروه تحقیق دکتر فرانسین خاطرنشان میسازد که یافتههای بهدست آمده باید در تعداد بیشتری از زنان و در زمان طولانیتر از آنچه در این تحقیق صورت گرفته است انجام شود تا بتوان با قدرت بیشتری به آن استناد کرد.

{فرق سویا با لوبیا سویا|میزان