رنگ استفراغ من به چه معناست؟ سبز، زرد، قهوه ای

چه چیزی باعث استفراغ می شود؟

استفراغ به خودی خود یک وضعیت پزشکی نیست. این یک علامت است که با شرایط مختلف، از عفونت گرفته تا بیماری مزمن همراه است.

استفراغی که فقط ۱ یا ۲ روز طول می کشد معمولاً جدی تلقی نمی شود. این ممکن است فقط واکنش بدن شما به تحریک در روده یا راهی برای خلاص شدن از شر چیزهای مضر در معده شما باشد.

حملات کوتاه مدت استفراغ معمولاً با بیماری های حاد مانند مسمومیت غذایی مرتبط است. اگر یک الگوی استفراغ دوره ای را طی هفته ها یا ماه ها تجربه می کنید، ممکن است ناشی از یک بیماری مزمن باشد.

دلیل تغییر رنگ استفراغ

اغلب اوقات، با پیشرفت بدن شما در هر مرحله از بیماری زمینه ای، رنگ آن تغییر می کند. به عنوان مثال، استفراغ در نتیجه آنفولانزای معده ممکن است به رنگ سبز یا زرد شروع شود و به نارنجی تبدیل شود.

Green, Yellow, Brown, and More: What Does the Color of My Vomit Mean?

این نمودار رنگی استفراغ را بررسی کنید تا بدانید هر رنگ استفراغ چه معنایی دارد و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

رنگ های مختلف استفراغ به چه معناست؟

پاک کردنسفید یا کفیسبز یا زردنارنجیصورتی یا قرمز (خونی)رنگ قهوه ایمشکی
رفلکس اسید
آمیلوئیدوز
رفلاکس صفرا
روده مسدود شده است
کودکان: بی نظمی های ساختاری تولد
کودکان: اختلالات لخته شدن خون
کودکان: عدم تحمل رژیم غذایی به شیر
ضربه مغزی یا ضربه مغزی
اختلال استفراغ چرخه ای
آسیب به گلو، دهان یا لثه
مسمومیت غذایی
عفونت قارچی
انسداد خروجی معده
گاستریت
گاستروانتریت
آنفولانزا
آسیب به دهان یا گلو در اثر استفراغ مکرر
نارسایی کبد
اشک مالوری-وایس
میگرن
بیماری صبحگاهی
زخم معده
یبوست شدید
سرطان معده

استفراغ واضح یعنی چه؟

استفراغ واضح معمولاً بعد از اینکه چندین بار پرت کردید رخ می دهد و معده شما را از محتویات غذایی آن خالی می کند.

این ممکن است ناشی از شرایطی مانند:

در این موارد ممکن است به دفع صفرا ادامه دهید. صفرا معمولاً زرد یا سبز است.

بیشتر بخوانید
سفت‌شدگی مدفوع: علائم و درمان روده نهفته.

استفراغ واضح نیز ناشی از موارد زیر است:

 • انسداد خروجی معده. این زمانی اتفاق می افتد که معده شما به طور کامل توسط چیزی مانند تومور یا زخم مسدود شود. هنگامی که شما این نوع انسداد را دارید، هیچ چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید، از جمله بزاق یا آب نمی‌تواند از آن عبور کند.
 • آسیب سر. برخی افراد پس از ضربه به سر دچار استفراغ مکرر و شدید می شوند. در موارد شدید، استفراغ واضح ممکن است نشانه آسیب مغزی باشد.

استفراغ سفید یا کف آلود یعنی چه؟

اگر چیزی سفید مانند بستنی یا شیر خورده باشید، ممکن است استفراغ شما سفید به نظر برسد.

اگر گاز اضافی در معده داشته باشید، ممکن است استفراغ کف آلود ایجاد شود. اگر بیش از یک یا دو روز طول کشید باید به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث گاز اضافی می شود؟

شرایطی که باعث ایجاد گاز اضافی می شود عبارتند از:

 • رفلاکس اسید یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD). رفلاکس زمانی اتفاق می افتد که اسیدهای معده از معده به مری شما برمی گردند. علائم دیگر شامل احساس سوزش در گلو، درد قفسه سینه و مشکل در بلع است.
 • گاستریت گاستریت التهاب در پوشش داخلی معده شما است. در صورت مصرف طولانی مدت داروهای مسکن خاص یا مصرف بیش از حد الکل، این امر می تواند ایجاد شود. علائم دیگر عبارتند از سوء هاضمه، پری بالای شکم بعد از غذا خوردن و حالت تهوع.

استفراغ سبز یا زرد به چه معناست؟

استفراغ سبز یا زرد ممکن است نشان دهنده این باشد که شما مایعی به نام صفرا را بیرون می آورید. این مایع توسط کبد ایجاد شده و در کیسه صفرا ذخیره می شود.

صفرا همیشه مایه نگرانی نیست. ممکن است در صورت داشتن یک بیماری کمتر جدی که باعث استفراغ در حالی که معده شما خالی است، آن را ببینید. این شامل آنفولانزای معده و تهوع صبحگاهی است.

دلایل دیگری که ممکن است استفراغ سبز یا زرد باشد عبارتند از:

استفراغ نارنجی یعنی چه؟

ممکن است در چند ساعت اول بیماری که باعث استفراغ می شود، استفراغ نارنجی داشته باشید . اگر بین دوره های استفراغ به خوردن ادامه دهید، ممکن است رنگ باقی بماند، زیرا نارنجی رنگ غذاهای نیمه هضم شده است.

استفراغ نارنجی معمولاً جای نگرانی نیست، مگر اینکه بیش از یک یا دو روز ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بهترین راه‌ها برای آروغ زدن چیست؟

استفراغ نارنجی معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • مسمومیت غذایی پس از خوردن غذاهای آلوده علائم دیگر شامل اسهال، گرفتگی عضلات شکم و تب است.
 • گاستروانتریت یا آنفولانزای معده. این ویروس ممکن است از تماس با فردی که آلوده است یا از غذا و آب آلوده ایجاد شود. علائم دیگر عبارتند از تب خفیف، دردهای عضلانی و درد شکم.
 • آنفولانزا یا آنفولانزا. این بیماری ممکن است به طور ناگهانی شروع شود. علائم مشابه سرماخوردگی است که باعث آبریزش بینی و گلو درد می شود. با پیشرفت، ممکن است تب مداوم، خستگی، لرز و سردرد ایجاد شود.
 • میگرن با حملات میگرن، سردردهای شدیدی را تجربه می کنید. آنها ممکن است برای چند ساعت یا حتی چند روز در یک زمان دوام داشته باشند. ممکن است زمانی که حمله میگرن به اوج خود می رسد، میل به استفراغ داشته باشید یا در صورت تداوم درد، استفراغ مکرر را تجربه کنید.
 • استفراغ مربوط به بارداری (تهوع صبحگاهی). با تجمع هورمون ها در بدن در دوران بارداری، ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوید. تا ۷۰ درصد از زنان باردار حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. اگرچه این حالت تهوع صبحگاهی نامیده می شود، استفراغ ممکن است در هر زمانی رخ دهد.

همچنین ممکن است به دلیل موارد زیر به رنگ نارنجی استفراغ کنید:

 • آپاندیسیت
 • دریازدگی
 • شیمی درمانی
 • عفونت گوش داخلی
 • داروهای خاص

در این موارد، استفراغ نارنجی معمولاً موقتی است. استفراغ شما احتمالاً به رنگ دیگری تبدیل می شود.

استفراغ صورتی یا قرمز (خونی) یعنی چه؟

به استفراغ مقادیر زیاد خون هماتمزیس نیز گفته می شود. اگرچه اغلب صورتی یا قرمز روشن است، اما ممکن است سیاه یا قهوه ای تیره نیز به نظر برسد.

اگر استفراغ صورتی، قرمز یا خونی دارید، همیشه باید به پزشک مراجعه کنید.

 استفراغ خون کودکان

در کودکان، استفراغ خونی ممکن است یکی از علائم زیر باشد:

 • عدم تحمل رژیم غذایی به شیر
 • خون را در اثر جراحت به دهان بلعیده است
 • برخی اختلالات لخته شدن خون
 • بی نظمی های ساختاری تولد

استفراغ خون بزرگسالان

در بزرگسالان، استفراغ صورتی یا قرمز معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • آسیب به گلو، دهان یا لثه های شما در اثر سرفه یا استفراغ. مقادیر کم خون ممکن است دلیلی برای هشدار نباشد. اما اگر مقدار قابل توجهی مشاهده کردید یا مانند تفاله قهوه به نظر می رسد، با پزشک تماس بگیرید تا شرایط جدی تر را رد کند.
 • زخم معده یا پارگی عروق خونی. زخم معده یا پارگی عروق خونی ممکن است باعث خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی شود. این شامل دهان، مری، معده و قسمت فوقانی روده کوچک می شود.
 • آمیلوئیدوز این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که پروتئین در اندام های حیاتی شما انباشته شود. ممکن است هر چیزی از اسهال گرفته تا نفخ و استفراغ خونی را تجربه کنید.
 • نارسایی کبد. این عارضه در درجه اول افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که از قبل بیماری کبدی دارند. ممکن است متوجه زردی پوست یا سفیدی چشم شوید. علائم دیگر عبارتند از تورم شکم، درد در سمت راست بالای شکم و احساس خواب آلودگی یا گیجی.
 • اشک مالوری-وایس. این به پارگی مری در نتیجه استفراغ های مکرر و به ویژه شدید اشاره دارد.
بیشتر بخوانید
اسهال انفجاری چیست؟

استفراغ قهوه ای به چه معناست؟

دو دلیل احتمالی برای استفراغ قهوه ای وجود دارد.

در بسیاری از موارد، این رنگ در واقع سایه ای از قرمز است که نشان دهنده خون است. اگر شبیه تفاله های قهوه سبک است، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نتیجه زخم معده، آمیلوئیدوز، یا یکی دیگر از بیماری های زمینه ای شدید باشد.

یبوست شدید نیز می تواند باعث استفراغ قهوه ای شود. این وضعیت هضم را مهار می کند. در نتیجه، استفراغ شما ممکن است بوی مدفوع بدهد. علائم دیگر ممکن است شامل نفخ و درد شدید شکم باشد. برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

استفراغ سیاه یعنی چه؟

مشکی همچنین ممکن است سایه ای از قرمز باشد که نشان دهنده استفراغ خونی است. حتی ممکن است شبیه تفاله قهوه تیره باشد.

اگر خون توسط اسیدهای معده اکسید شده باشد، استفراغ شما ممکن است سیاه به نظر برسد. آهن خون شما با گذشت زمان از قهوه ای به سیاه تبدیل می شود. از آنجایی که خون دیگر قرمز روشن نیست، به این معنی است که خونریزی یا متوقف شده است یا فقط در مقدار کمی اتفاق می افتد.

استفراغ سیاه ناشی از شرایطی است که باعث استفراغ خونی می شود (به تفصیل در قسمت قبل). برای تشخیص باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

فائوهیفومیکوزیس

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۴ ، در موارد نادر، استفراغ سیاه ممکن است نتیجه یک عفونت قارچی مانند فئوهیفومیکوز باشد. این عفونت می تواند پس از تماس با کشت های کپک سیاه ایجاد شود. اگر پیوند مغز استخوان یا اندام داشته باشید یا اگر از طریق کشاورزی یا سایر کارهای خارج از منزل در معرض خاک قرار گرفته باشید، ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید
آپاندیسیت - علائم، درمان و علل

اگر بافت استفراغ تغییر کند چه؟

در برخی موارد، استفراغ شما ممکن است بر اساس محتویات معده شما یا مدت زمانی که از خوردن چیزهای خاصی می گذرد، بافت را تغییر دهد. همچنین در صورتی که استفراغ های مکرر داشته اید، بافت ممکن است تغییر کند – ابتدا دفع غذا و سپس دفع صفرا و اسیدهای معده.

این تغییرات معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند، اما اگر چیز غیرعادی مشاهده کردید یا علائم دیگری را تجربه کردید، ایده خوبی است که به پزشک اطلاع دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده مقادیر قابل توجهی خون در استفراغ خود با پزشک تماس بگیرید یا فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید. به یاد داشته باشید: رنگ خون ممکن است از قرمز تا قهوه ای تا سیاه متغیر باشد

اگر استفراغ خونی شما با سرگیجه، تنفس سریع یا کم عمق یا سایر علائم شوک همراه است با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

استفراغ سبز یا زرد نیز ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر مانند رفلاکس صفرا باشد. اگر عوامل خطرزا دارید یا علائم نگران کننده دیگری را تجربه می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین باید به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • استفراغ شما ۴۸ ساعت طول کشیده است و بهتر نمی شود.
 • شما قادر به نگه داشتن مایعات نیستید.
 • شما علائم کم آبی بدن، از جمله سرگیجه یا سردرد را دارید.
 • شما در اثر استفراغ وزن کم کرده اید.
 • شما دیابت دارید. استفراغ مکرر ممکن است بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد.
 • درد شدید قفسه سینه دارید. این ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد.

همچنین اگر استفراغ مکرر را تجربه می کنید، باید به یک متخصص مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید. دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد ممکن است استفراغ مکرر داشته باشد. یک مثال اختلال استفراغ چرخه ای است که در اثر برخی بیماری های عصبی ایجاد می شود. با استفراغ چرخه‌ای، ممکن است هر روز در یک زمان معین از بدن خارج شوید.

خلاصه

معمولاً استفراغ بخشی از بیماری است که باعث تحریک زندگی می شود، اما تهدید کننده زندگی نیست. رنگ ها و بافت هایی که در نمودار رنگ استفراغ می بینید ممکن است به محتویات معده شما یا مدت زمانی که استفراغ کرده اید مربوط باشد.

برخی از رنگ‌ها، مانند قرمز، قهوه‌ای یا سیاه، ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های جدی‌تر یا نادری باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

اگر سایه های غیر معمولی می بینید یا اگر استفراغ بیش از ۱ یا ۲ روز طول کشیده است، باید به پزشک مراجعه کنید .

 منبع

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «رنگ استفراغ من به چه معناست؟ سبز، زرد، قهوه ای;

  • سلام وقت بخیر. در حد اطلاعات عمومی سعی شده در اینجا مطالبی ذکر بشه، مواردی که فرمودید نیاز به مراجعه به متخصص دارد

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه