نشانه های نزدیک به مرگ فردی چیست؟

دانستن اینکه ممکن است مرگ نزدیک باشد اغلب دشوار است که با آن کنار بیایید یا درک کنید. علائمی که فرد در آستانه مرگ است شامل کاهش اشتها، تغییرات علائم حیاتی، ضعف و افزایش خواب است.

این مقاله ۱۱ نشانه نزدیک شدن به مرگ را بررسی می کند. در ادامه به علائمی می پردازد که نشان می دهد یک فرد مرده است و چگونگی کنار آمدن با مرگ یکی از عزیزان را مورد بحث قرار می دهد.

چگونه بفهمیم مرگ نزدیک است؟

زمانی که فردی به بیماری لاعلاج مبتلا می شود، ممکن است در بیمارستان بستری شود یا تحت مراقبت های تسکینی قرار گیرد. برای عزیزانشان مهم است که علائم نزدیک بودن مرگ را تشخیص دهند. این نشانه ها در زیر بررسی می شوند.

۱. کاهش اشتها

مرد مسنی که روی تخت بیمارستان تغذیه می شود، کاهش اشتها ممکن است نشانه مرگ باشدبه اشتراک گذاری در Pinterest کاهش اشتها ممکن است نشانه نزدیک بودن مرگ باشد.

با نزدیک شدن به مرگ فرد، کمتر فعال می شود. این بدان معناست که بدن آنها به انرژی کمتری نسبت به آن نیاز دارد. آنها به همان اندازه که اشتهایشان کم می شود، خوردن یا نوشیدن را متوقف می کنند.

اگر شخصی از عزیزی که در حال مرگ است مراقبت می کند که اشتهای خود را از دست می دهد، باید به او اجازه دهد وقتی احساس گرسنگی کرد غذا بخورد. ارائه یخ به آنها کمک می کند هیدراته بمانند.

ممکن است یک فرد چند روز قبل از مرگ به طور کامل از خوردن دست بکشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، به مرطوب نگه داشتن لب های آنها با بالم لب کمک می کند تا ناراحت نشوند.

۲. بیشتر بخوابید

در ۲ یا ۳ ماه قبل از مرگ فرد، ممکن است زمان کمتری را بیدار بگذراند.

این عدم بیداری به این دلیل است که متابولیسم بدن آنها ضعیف تر می شود. بدون انرژی متابولیک، فرد بسیار بیشتر خواهد خوابید.

اگر شخصی از عزیزی در حال مرگ که خواب آلود است مراقبت می کند، باید او را راحت کند و بگذارد بخوابد. وقتی عزیزانشان انرژی دارد، باید او را تشویق کنند که حرکت کند یا از رختخواب بیرون بیاید تا از زخم بستر جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
ماساژ کف باسن

۳. کمتر اجتماعی شدن

از آنجایی که سطح انرژی یک فرد در حال مرگ کاهش می یابد، آنها ممکن است نخواهند زمان زیادی را مانند گذشته با افراد دیگر بگذرانند.

اگر فردی که در حال مرگ است کمتر اجتماعی می شود، عزیزانش باید تلاش کنند که مورد آزرده شدن قرار نگیرند.

غیرعادی نیست که یک فرد احساس ناراحتی کند که اجازه دهد دیگران ببینند که قدرت خود را از دست می دهند. در این صورت، توصیه می شود زمانی که فرد در حال مرگ در آستانه دیدن کسی است، ملاقات هایی ترتیب دهید.

۴. تغییر علائم حیاتی

با نزدیک شدن به مرگ، علائم حیاتی او ممکن است به روش های زیر تغییر کند:

 • فشار خون کاهش می یابد
 • تنفس تغییر می کند
 • ضربان قلب نامنظم می شود
 • تشخیص ضربان قلب ممکن است سخت باشد
 • ادرار ممکن است قهوه ای، خرمایی یا زنگ زده باشد

رنگ ادرار افراد به دلیل از کار افتادن کلیه ها تغییر می کند. دیدن این و سایر تغییرات در یکی از عزیزان ممکن است ناراحت کننده باشد. اما این تغییرات دردناک نیستند، بنابراین ممکن است سعی کنید بیش از حد روی آنها تمرکز نکنید.

۵. تغییر عادات توالت رفتن

از آنجایی که فرد در حال مرگ کمتر می‌خورد و می‌نوشد، ممکن است حرکات روده او کاهش یابد. آنها ممکن است کمتر زباله های جامد را دفع کنند. همچنین ممکن است کمتر ادرار کنند.

هنگامی که آنها به طور کامل از خوردن و نوشیدن دست بکشند، ممکن است دیگر نیازی به استفاده از توالت نداشته باشند.

این تغییرات می تواند ناراحت کننده باشد برای شهادت در یک عزیز، اما آنها قابل انتظار است. صحبت با بیمارستان در مورد کاتتر برای فرد ممکن است کمک کننده باشد.

۶. ضعیف شدن عضلات

در روزهای منتهی به مرگ یک فرد، ممکن است عضلات او ضعیف شوند.

بیشتر بخوانید
فواید روغن دارچین، کاربردها، عوارض جانبی و تداخلات

عضلات ضعیف به این معنی است که فرد ممکن است نتواند کارهای کوچکی را که قبلاً می توانست انجام دهد، انجام دهد. نوشیدن از یک فنجان یا چرخیدن در رختخواب ممکن است دیگر وظایفی نباشد که آنها نمی توانند انجام دهند.

اگر این اتفاق برای یک فرد در حال مرگ رخ دهد، عزیزان آنها باید به او کمک کنند تا اشیاء را بلند کند یا در رختخواب واژگون شود.

۷. کاهش دمای بدن

زوج مسن دست در دست هم کاهش دمای بدن ممکن است به این معنی باشد که خون بسیار کمی به دست ها جریان دارد.

در روزهای قبل از مرگ یک فرد، گردش خون کاهش می یابد به طوری که خون روی اندام های داخلی او متمرکز می شود. این بدان معنی است که خون بسیار کمی هنوز به دست، پا یا پاهای آنها جریان دارد.

کاهش گردش خون به این معنی است که پوست فرد در حال مرگ در لمس سرد است. پوست آنها نیز ممکن است رنگ پریده یا خالدار با لکه های آبی و بنفش به نظر برسد.

فردی که در حال مرگ است ممکن است خودش احساس سرما نکند. اگر یکی از اقوام یا دوستان فکر می کند که ممکن است به پتو نیاز داشته باشند، پیشنهاد یک پتو به آنها ایده خوبی است.

۸. تجربه سردرگمی

وقتی فردی در حال مرگ است، مغز او هنوز بسیار فعال است. با این حال، ممکن است گاهی گیج یا نامنسجم شوند. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که آنها ردیابی اتفاقات اطراف خود را از دست بدهند.

شخصی که از عزیزی که در حال مرگ است مراقبت می کند باید مطمئن شود که به صحبت کردن با او ادامه می دهد. توضیح آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد و معرفی هر بازدید کننده مهم است.

۹. تغییر تنفس

فردی که در حال مرگ است ممکن است به نظر برسد که در تنفس مشکل دارد. ممکن است سرعت تنفس آنها به طور ناگهانی تغییر کند، ممکن است هوا نفس بکشند، یا ممکن است بین نفس هایشان مکث کنند.

بیشتر بخوانید
گرفتگی دست: علل و درمان

اگر شخصی که از یکی از عزیزان مراقبت می کند متوجه این موضوع شد، باید سعی کند نگران نباشد. این معمولاً زمانی که فرد در حال مرگ تجربه می کند، دردناک یا آزاردهنده نیست.

اگر کسی نگران این تغییر در الگوی تنفسی است، ایده خوبی است که برای مشاوره با پزشک صحبت کنید.

۱۰. افزایش درد

ممکن است کنار آمدن با این واقعیت اجتناب ناپذیر که سطح درد یک فرد ممکن است با نزدیک شدن به مرگ افزایش یابد، دشوار باشد.

دیدن یک حالت دردناک یا شنیدن صدایی که دردناک به نظر می رسد، هرگز آسان نیست.

شخصی که از یکی از عزیزان در حال مرگ مراقبت می کند باید در مورد گزینه های تجویز داروهای مسکن با پزشک صحبت کند. پزشک می تواند سعی کند فردی را که در حال مرگ است تا حد امکان راحت کند.

۱۱. توهم

برای فردی که در حال مرگ است تجربه برخی توهمات یا بینایی های مخدوش غیرعادی نیست.

اگرچه این ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما شخصی که از یکی از عزیزان در حال مرگ مراقبت می کند نباید نگران باشد. بهتر است سعی نکنید آنها را در مورد این دیدها اصلاح کنید، زیرا انجام این کار ممکن است باعث ناراحتی اضافی شود.

چگونه در ساعات پایانی کنار بیاییم

چند ساعت قبل از مرگ یک فرد، اندام های بدنش از کار می افتد و بدنش از کار می افتد. در این زمان ممکن است بخواهند عزیزانشان در کنارشان باشند.

شخصی که در آخرین ساعات زندگی از یکی از عزیزان در حال مرگ مراقبت می کند باید تا آنجا که می تواند احساس راحتی کند.

این ایده خوبی است که تا زمان مرگ با یک فرد در حال مرگ صحبت کنید. آنها اغلب هنوز می توانند آنچه را که در اطرافشان می گذرد بشنوند.

علائم دیگر مرگ

پس از مرگ یکی از عزیزان، حمایت خانواده و دوستان ممکن است به افراد کمک کند تا با این مشکل کنار بیایند.

اگر یک فرد در حال مرگ به دستگاه ضربان سنج قلب متصل شود، اطرافیان او می توانند ببینند که قلب او چه زمانی از کار افتاده است، به این معنی که او مرده است.

بیشتر بخوانید
کم آبی چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

سایر علائم مرگ عبارتند از:

 • نبض نداشتن
 • نفس نمی کشد
 • بدون تنش عضلانی
 • چشم ها ثابت مانده اند
 • رها شدن روده یا مثانه
 • پلک ها تا حدی بسته است

هنگامی که تأیید می شود که یک فرد فوت کرده است، عزیزان آنها ممکن است بخواهند مدتی را در کنار آنها بگذرانند.

هنگامی که آنها خداحافظی کردند، خانواده باید با یک خانه تشییع جنازه تماس بگیرند. سپس تشییع جنازه جسد فرد را خارج کرده و برای تشییع جنازه او آماده می شود.

هنگامی که فردی در آسایشگاه یا بیمارستان فوت می کند، کارکنان از طرف خانواده با دفتر تشییع جنازه تماس می گیرند.

چگونه پس از مرگ یکی از عزیزان کنار بیاییم

حتی زمانی که انتظار می رود، کنار آمدن با مرگ یک عزیز برای کسانی که به آنها نزدیک بودند، هرگز آسان نیست.

ضروری است که مردم به خود زمان و فضایی برای غم و اندوه اختصاص دهند. آنها همچنین باید از دوستان و خانواده حمایت کنند.

هر فردی با غم و اندوه به شیوه ای متفاوت برخورد می کند. اما برخی از احساسات و تجربیات مشترک وجود دارد که افراد ممکن است بخواهند آنها را به اشتراک بگذارند. به همین دلیل، گروه های حمایت از سوگ ممکن است مفید باشند.

گروه‌های حمایتی به افراد کمک می‌کنند تا غم و اندوه خود را در یک محیط تسلی‌بخش با سایر افرادی که با تجربه مشابهی روبرو هستند کشف کنند. طیف وسیعی از گروه های پشتیبانی وجود دارد.
Source 

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه