۴/۵ - (۴۲۶۳ امتیاز)

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو

رژیم کتوژنیک (Ketogenic Diet) یک رژیم خاص است که مصرف کربوهیدرات در آن بسیار محدود شده، لذا برای آشنایی با این سبک غذایی نمونه‌ای ۱۰ روزه از رژیم کتوژنیک در اینجا آورده شده است. در ادامه مقاله توضیحات کاملی در خصوص این رژیم داده می‌شود.

تحقیقات زیادی در مورد این رژیم در حال انجام است و تاکنون مشخص شده است که این رژیم میتواند تاثیر زیادی بر روی کاهش علائم صرع داشته باشد.

راهنمای کامل رژیم غذایی کتوژنیک

بر اساس گزارش برخی از افراد در مورد این مشکل، علائم آن معمولا ظرف چند روز تمام میشود. نتیجهی این امر ایجاد یک حالت متابولیکی در بدن به نام «کِتوز» است.

این رژیم غذایی شامل کاهش کربوهیدرات ها ، به میزان ۵۰ گرم در روز یا کمتر ، برای کمک به بدن در رسیدن به حالت کتوز است که در آن بدن مجبور است چربی (و نه قند) را برای تأمین انرژی بسوزاند.

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کم کربوهیدراتی از جمله روشهای غذایی رژیم کتوژنیک است که هر کسی میتواند به سادگی توسط آن، میزان فشارخون خود را کنترل کند.

رژیم کتوژنیک

به گزارش صدای ایران از خبر آنلاین، رژیم غذایی کتو رژیم کتوژنیک که این روزها طرفداران زیادی هم دارد، تحت مطالعات زیادی قرار گرفته و در بیش از ۲۰ مورد از آنها، این رژیم غذایی برای کاهش وزن مؤثر اعلام شده است.

رژیم کتو

خوردن بیش از اندازه میوه باعث میشود اثر رژیم کتوژنیک از بین برود. افرادی که سطح کلسترول بد آنها بیش از مقدار مجاز است، بیش از دیگران در معرض بروز سکتههای قلبی قرار دارند.

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه

در مجموع باید گفت که رژیم کم کربوهیدراتی رژیم کتوژنیک در کاهش دادن تری گلیسیرید خون که عامل به وجود آورنده انواع مشکلات قلبی است، نقش مؤثری دارد. دست در دست هم بودن این دو عامل باعث خواهد شد تا شما در طول یک یا دو هفته اول سریعاً و به وضوح لاغر شدن خودتان را متوجه شوید.

رژیم کتو

به وضوح مشخص شده است که رژیم کتوژنیک افزایش سطح تری گلیسیرید در طولانی مدت میتواند منجر به بیماریهای قلبی خطرناک از جمله سکته قلبی شود. برای سالهای طولانی است که رژیم کم کربوهیدراتی یا کتوژنیک بر سر زبانها است و مخالفان و موافقان زیادی دارد.

رژیم کیتوژنیک

اثر طولانی مدت باعث میشود که فرد به مرور زمان از آسیب بیماریهای قلبی و دیابت نوع ۲ در امان باشد.

علاوه بر این نشان داده شده رژیم کتوژنیک که قهوه و چای بهطرز چشمگیری خطر ابتلا به دیابت را کاهش میدهند. سه چهارم کودکانی که به این رژیم پاسخ می دهند ظرف دو هفته بهبودی را نشان می دهند، اگرچه پزشکان قبل از تایید بی اثر بودن این درمان، حداقل به مدت سه ماه آن را آزمایش می کنند.

رژیم کیتوژنیک

در این بخش قصد داریم رژیم کتوژنیک به سوالاتی که بسیاری از شما در بخش نظرات از ما پرسیدهاید را پاسخ دهیم تا با این رژیم لاغری بیشتر آشنا شوید. به محض این که احساس کردید دوباره دارید اضافه وزن پیدا می کنید یا دوباره سرو کله التهابات پیدا شد دوباره رژیم کتو را شروع کنید.

رژیم کتو برنامه غذایی

رژیم کیتوژنیک این رژیم غذایی رژیم کتوژنیک از سال ۱۹۲۰ همچنان مورد استفاده افرادی که اضافه وزن دارند قرار گرفته و نتایج مثبت آن ثبت شده است. این رژیم بر اساس دریافت کالری از مواد غذایی مانند پروتئین و چربی و دریافت کالری کم از کربوهیدرات است.

در این نوع رژیم لاغری به صورت دوره ای مقدار کربوهیدرات افزایش مییابد. بنابراین رژیم کتوژنیک پتانسیل چربی سوزی بدن را به شدت افزایش میدهد و این یکی از مهم ترین مزایای رژیم کتوژنیک است.

بنابراین وقتی شما شروع به رژیم کتوژنیک و کاهش شدت ورزش خود میکنید، از آن زمان برای رسیدگی به هر مشکلی که دارید، استفاده کنید.

بنابراین در روزهای تمرین شما مجاز به مصرف بیشتر کربوهیدرات هستید.>رژیم کتوژنیک همچنین فواید دیگری برای مبارزه بدن با انواع دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر دارد.این رژیم شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزین کردن آن با چربی است.

رژیم کتوژنیک رایگان

رژیم کتو ابتدا به مدت دو دهه رژیم کتوژنیک به طور گستردهای مورد استفاده قرار گرفت اما با آمدن داروهای ضد صرع، استفاده از آن کم شد ولی از اواخر دهه ۹۰ میلادی دوباره روند صعودی گرفت.

همچنین خوردن این نوع از ماست باعث کاهش اشتها در فرد خواهد شد. در این مطالعه میزان کاهش وزن ابتدایی رژیم غذایی کمچرب و کم کربوهیدراتی بررسی شده است که در نهایت مشخص شد رژیم کتوژنیک به میزان ۴۰۵ بار بیشتر از رژیم کمچرب لاغری اولیه داشته باشد بدون اینکه افراد گرسنگی زیادی تحمل کنند.

زمانی که در رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات  رژیم کتوژنیک هستید، سطح هورمون انسولین کاهش پیدا کرده و اسیدهای چرب به میزان زیادی از ذخایر چربی بدن آزاد میشوند. از لبنیاتیه که در برنامه غذایی کتو حذف میشه.

محققان بر این باورند که رژیم کتوژنیک اسهال همچنین می تواند به دلیل کمبود فیبر در رژیم کتو باشد ، که ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که مصرف کربوهیدرات ها در رژیم کاهش می یابند (مانند نان و ماکارونی و غلات سبوس دار).

رژیم کتوژنیک نمونه

علاوه بر موارد ذکر شده، رژیم کتوژنیک مصرف ماهی می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها و نیز بهبود سلامت روان شود. از دیگر دلایل برتری این رژیم می توان به افزایش کتون ها در بدن، و به دنبال آن کاهش سطح قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین، اشاره کرد.

با این حال از بین انواع رژیم هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، تنها بر روی رژیم استاندارد و رژیم کتوژنیک >سرشار از پروتئین مطالعات بسیاری صورت گرفته است.

رژیم کتو رایگان

با این حال همانطور که بارها در مقاله نیز به آن اشاره کردیم رژیم کتوژنیک بر اساس مطالعات علمی انجام شده بسیار سودمند و سالم است. پر خوری میکنید، حتی خوردن بیش از اندازه چربی سالم باعث چاقی میشود.

کاهش اشتها در رژیم کتوژنیک یکی از بهترین ثمرات آن است چرا که بیشتر مردم به علت گرسنگی بیش از حد، رژیم را نهایتاً تا چند روز ادامه میدهند. بدون استثنا، رژیمهای کم کربوهیدراتی به هر شکلی منجر به کاهش وزن ابتدایی بیش از رژیمهای کمچرب میشود.

این کیک خوشمزه رژیم کتوژنیک با شکلات تلخ بدون قند تهیه میشه و کربوهیدرات بسیار پایینی داره. شکلات تلخ ۸۵ درصد رژیم کتوژنیک را به همراه خامه و توت ها به عنوان یک دسر خوشمزه میل کنید.

مطالعات نشان داده است در افرادی که مصرف کربوهیدرات به هر دلیلی به مانند رژیم کتوژنیک کاهش و مصرف چربی و پروتئین افزایش مییابد، در مجموع کالری دریافتی افراد کمتر میشود.

رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا

این رژیم مشابه نوع استاندارد این رژیم غذایی است، اما مصرف پروتئین در آن بیشتر است. ما ایرانی ها نان و برنج منبع عمده کربوهیدرات در رژیم غذایی مان است. و سبزیجات رژیم کتوژنیک از این جهت جناب کتوژنیک قلدر، نون و برنج رو که از وعده های غذایی مون حذف کرده.

شام: رژیم کتوژنیک همبرگر یا کباب کوبیده بدون نان و برنج همراه با تخممرغ و پنیر. پاسخ: با خوردن آدامس بدون شکر میتوانید این مشکل را که یکی از عوارض جانبی این رژیم است را حل کنید.

صبحانه: شیک مناسب برای رژیم کتوژنیک (مثل شیک کره بادام زمینی یا توت فرنگی). برای رسیدن به این میزان باید از رژیم غذایی خود مقادیری کربوهیدرات مانند غلات، شیرینی و نوشیدنیهای قندی و همچنین مواد نشاستهای مانند سیب زمینی و دیگر مواد غذایی مانند میوه و حبوبات را محدود کنید.

پیش از اینکه به اصل مطلب بپردازیم در جریان باشید که در این سایت مقالات زیادی در خصوص رژیم کتوژنیک توسط بنده (دکتر فرزاد روشن ضمیر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی) نوشته شده است و این مجموعه در حال تکمیل نیز می‌باشد. بنابراین اگر در حال تحقیق روی این رژیم هستید پیشنهاد می‌کنم این مقالات را که بر گرفته از جدیدترین مقالات علمی است از دست ندهید.

با توجه به اینکه امروزه در فضای مجازی هر کسی در خصوص رژیم کتوژنیک خود را صاحب نظر می داند، من یک مقاله نوشتم که بطور خلاصه شرح می دهم که تفاوت یک رژیم کتوژنیک تخصصی با رژیم های کتوژنیکی که بطور معمول همه جا می‌بینید چیست. بنابراین لطفاً حتماً مقاله زیر را بخوانید:

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر 

حتی در یکی از مقالات یک نمونه واقعی همراه با عکس قبل و بعد و روند کار را در رژیم کتوژنیک آنلاین شرح داده‌ام. جهت دیدن این مقاله می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه

رژیم کتوژنیک با اتکینز متفاوت است

مقاله کاملی در خصوص رژیم اتکینز نوشته ام اما به تصور بعضی، رژیم کتوژنیک و اتکینز یکی است در صورتی که رژیم کتوژنیک اولاً بیش از صد سال است در دنیا در مراکز درمانی و بیمارستانها در حال اجراست و دوماً یک رژیم کاملاً علمی می باشد و فقط یه اسم و تبلیغ نیست.

چه چیزهایی در رژیم کتوژنیک بخوریم

رژیم کتوژنیک در واقع یک رژیم پرچرب است و بایستی کربوهیدرات دریافتی در روز ۲۰ تا حداکثر ۵۰ گرم باشد. اما برای همه افراد بایستی بطور شخصی میزان کالری و سایر درشت مغذی‌ها محاسبه شود لذا این نمونه رژیم کتوژنیک ممکن است برای همه مناسب نباشد.

اما بطور کلی در رژیم کتوژنیک مصرف کربوهیدرات‌های زیر ممنوع است:
-عسل
-شکر قهوه ای
-آبمیوه ها و نوشیدنی های انرژی زا
-تمامی غلات، از جمله جو دو سر، گندم و جو و دانه خوراکی کینوا و…
-تمام نان ها
-برنج
-ماکارونی، پاستا ، نودل ، ورمیشل
-کیک ، بیسکوئیت ، کراکر و …
-مواد لبنی بجز کره و پنیر خامه های
– نوشابه
-سبزیجات نشاسته ای : سیب زمینی، کدو حلوائی، ذرت
-میوه ها و آب میوه ها
استثنا: خوردن نصف لیوان توت فرنگی، کرنبری، بلوبری، رزبری، میوه نارگیل، میوه کاکتوس، میوه زرشک و آووکادو مجاز است.

اگر در خصوص میوه‌ها و لبنیات در رژیم کتوژنیک اطلاعات دقیق تر می‌خواهید دو مقاله زیر را پیشنهاد می‌کنم:

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

لبنیات در رژیم کتوژنیک

نمونه رژیم کتوژنیک

نمونه رژیم کتوژنیک

**توجه بفرمایید که این فقط یک نمونه رژیم کتوژنیک است اما نمونه رژیم کتوژنیک بنده یعنی رژیم کتوژنیک تخصصی دکتر روشن ضمیر نیست، کاری که بنده در رژیم آنلاین کتوژنیک انجام میدهم با ارائه فقط یک لیست غذایی متفاوت است. این نمونه، همانطور که عنوان شده صرفاً جهت آشنایی شما با این رژیم آورده شده است، بنابراین بهیچوجه توصیه نمی‌کنم این رژیم را بگیرید چرا رژیم غذایی هر کسی بایستی با توجه به شرایط هر فرد طراحی و تجویز شود.

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۱:

صبحانه: ۱عدد تخم مرغ نیمرو + ۲ عدد خیار شور + ۱ قاشق مربا خوری سیاه + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده : ۲ عدد خیار نمک زده + پونه خشک + یک لیوان منیزیوم جوشان
نهار: ۱۲ عدد بال مرغ کبابی + ۱ سیخ قارچ کبابی + ۲ لیوان سالاد کاهو +۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب
میان وعده: ۱۲ عدد بادام درختی + ۱۰ عدد توت فرنگی
شام: ۴ عدد فیله مرغ سرخ شده + ۲ لیوان کاهوی خورد شده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۲:

صبحانه: ۲ ورق ژامبون مرغ + کاهو + ۱ عدد خیار شور+ ۱ گوجه فرنگی + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: {۱ لیوان قهوه + ۱ قاشق مرباخوری خامه صبحانه + شیرین کننده مجاز} + ۵ عدد فندق + ۱ لیوان چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز
نهار: ۲ سیخ کوبیده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب + ۱ ظرف سالاد کاهو، کلم، خیار و گوجه
میان وعده: ۲ عدد خیار + پونه + ۱ مشت مغز تخمه کدو
شام: نصف سینه مرغ سرخ شده + سالاد سبزیجات مجاز + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۳:

صبحانه: ۲ قاشق غذاخوری پنیرخامه ای پر چرب + ۲ عدد گردو + ۲ عدد خیار نمک زده +چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز مثل استویا + ۱لیوان الکترولیت
میان وعده: { ۱ لیوان قهوه + ۱ قاشق مرباخوری خامه صبحانه + شیرین کننده مجاز } + ۵ عدد توت فرنگی
نهار: ۲ سیخ جوجه کباب + ۱ عدد گوجه + ۲ قاشق مرباخوری کره + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب
میان وعده : ۲ عدد خیار / یک مشت مغز تخمه کدو
شام: ۲ قوطی کبریت تن ماهی با روغن + یک کاسه کاهوی خورد شده

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۴:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ نیمرو + ۱ عدد خیار شور + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: ۱ عدد خیار + دمنوش دارچین + زنجبیل + ۶ عدد بادام درختی
نهار: ۱ عدد همبرگر + یک ورق پنیر گودا + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب
میان وعده: ۶ عدد بادام درختی+ ۱۵ عدد آلبالو
شام: سالاد میگو + ۱ کاسه کاهوی خورد شده + ۱ عدد خیار شور + ۱۵ عدد میگو + ۲ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۵:

صبحانه: املت با ۲ عدد تخم مرغ و ۱ گوجه و ۱ قاشق غذاخوری پیاز داغ + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: ۱ لیوان چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز / دمنوش زنجیل
نهار: ۲ کف دست ماهی سرخ شده + ۲ لیوان کدوی خورد شده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب
میان وعده: ۱ لیوان قهوه + استویا + ۱ قاشق مرباخوری خامه + ۴ عدد خیار نمک زده و پونه
شام: کوکوسبزی با ۲عدد تخم مرغ

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۶:

صبحانه: ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + سبزی خوردن + ۱ عدد خیار + ۱ عدد گوجه + ۲ عدد گردو + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: ۱ عدد خیار + { ۱ قاشق غذاخوری خامه + یک ساشه استویا + کمی زعفران + ۱ لیوان آب}
نهار: بادمجان شکم پر با ۴ قاشق غذاخوری گوشت چرخ شده و ۴ گردو + ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه
میان وعده : دمنوش زنجبیل + ۶ عدد بادام درختی
شام: ۳ عدد فیله مرغ + ۱ عدد کدو سبز + ۱ گوجه فرنگی

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۷:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ + یک خیار شور + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: دمنوش غیر میوه ای + ۲ عدد خیار
نهار: خوراک مرغ با یک ران کامل و ۱ قاشق غذاخوری خلال بادام + ۱ قاشق غذاخوری زرشک + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب
میان وعده: {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران + استویا + نعناع + چای} + ۱ مشت کوچک بادام درختی
شام: قارچ شکم پر با ۷ عدد قارچ بزرگ + ۴ قاشق غذاخوری گوشت چرخ کرده + ۲ قاشق غذاخوری فلفل دلمه خورد شده + ۲ ورق پنیر گودا + ۳ قاشق غذاخوری کره

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۸:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ آبپز رنده شده + ۱ عدد خیار شور رنده شده + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده : ۱ مشت کوچک بادام + {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران + استویا + نعناع +چای}
نهار: خورشت کرفس با ۳ عدد فیله گوشت مرغ + ۳ لیوان کرفس + ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران +استویا + نعناع + چای + دارچین + زنجبیل} + ۱ مشت کوچک بادام درختی

شام: خوراک مرغ با ۲ عدد فیله مرغ و پیازچه + نصف لیوان شوید +نصف لیوان خیار شور خورد شده + نمک + پودر آویشن + ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز + ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۹:

صبحانه: ۲ عدد خیار + ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + ۲عدد گردو + چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده : منیزیوم جوشان + نصف قاشق غذاخوری خامه + کمی زعفران دم کرده + مقداری از شیرین کننده مجاز
نهار: نصف لیوان لوبیا سبز خورد شده و سرخ شده + ۲ قاشق غذاخوری گوشت چرخ شده + چند مشت سبزی خوردن + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده : ۱ لیوان شیر بادام + چای دارچین + زنجبیل + ۱ مشت کوچک بادام درختی
شام: ۴ سفیده تخم مرغ + پودر سیر + ۲ قاشق غذاخوری پنیر چدار + جعفری خشک + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه رژیم کتوژنیک؛ روز ۱۰:

صبحانه: املت با ۲ عدد تخم مرغ + نصف گوجه + ۱ قاشق غذاخوری پیاز داغ + ۲ مشت سبزی خوردن + ۱ لیوان الکترولیت
میان وعده: ۱ لیوان شیر بادام + ۲ عدد خیار
نهار: ۲ سیخ جوجه کباب + ۱ عدد گوجه + ۱ قاشق غذاخوری کره
میان وعده: ۱ لیوان شکلات داغ حاوی ۱ قاشق غذاخوری خامه حل شده در آب + چند قطره وانیل مایع +پودر کاکائو + منیزیوم جوشان
شام: سالاد سبزیجات مجاز و ۱ تن ماهی + ۲ لیوان گل کلم بخار پز شده + ۲ عدد خیار شور + ۱ لیوان کاهوی خورد شده + گوجه فرنگی + سس مایونز خانگی مقدار دلخواه + کمی شیرین کننده مجاز مانند استویا + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

خوب! به انتهای این برنامه ۱۰ روزه رژیم کتو رسیدیم. امیدوارم پاسخ سوالاتی که در ذهنتان بوده رسیده باشید.

اگر می‌پرسید چه سوالاتی؟ باید برای دوستانی که تازه وارد سایت شده‌اند عرض کنم، از آنجا که بسیاری از مخاطبانی که قصد دریافت رژیم کتوژنیک زیر نظر بنده دارند، معمولاً سوال دارند که رژیم به شکل است و چه مواد غذایی بایستی مصرف شود؛ بنده، این نمونه رایگان رژیم کتو را جهت آشنایی این دوستان در اینجا آورده‌ام.

تا نمونه غذاها را ببینید و پیش زمینه‌ای داشته باشند که قرار است در رژیم‌شان چه مواد غذایی باشد و چگونه است تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند. البته توجه فرمائید این فقط لیست ده روزه رژیم است و به این معنی نیست که رژیم کتو بایستی ۱۰ روزه باشد بلکه رژیم بسته به میزان کاهش وزنی که افراد بایستی داشته باشند ممکن است چند ماه بطول بیانجامد.

حتی توجه کنید که رژیم کتوژنیک در مدت‌ کوتاه توصیه نمی‌شود چرا که چند روز اول (حدود یک هفته اول) فقط زمانی است که بدن در حال تطابق با رژیم و رفتن در فاز مصرف چربی است. و بعد از این چند روز تازه شروع کار رژیم است و بهتر است این شرایط را حفظ کرد. در واقع برای حصول نتیجه بایستی چند هفته و حتی چند ماه در این فاز که اصطلاحاً فاز کتوز گفته می شود، ماند.

در این چند هفته رعایت نکاتی، بجز فقط رعایت خود رژیم کتوژنیک، جهت عدم بروز عوارض اهمیت دارد از قبیل مصرف مکمل‌های لازم. در این خصوص بسیاری از افراد مکمل‌های لازم را مصرف نمی‌کنند یا به اشتباه مصرف می‌کنند این است که بعد از مدتی دچار عوارض ناخواسته می‌شوند.

گذشته از آن با توجه به پیشرفت فرد بایستی رژیم بطور شخصی نیز تنظیم شود. یعنی مثل سایر رژیم‌های کاهش وزن که معمولا سه هفته یا یک ماه عوض می‌شود در این رژیم نیز نیاز است بر اساس وزن جدید فرد، رژیم تغییر کند. متأسفانه اکثر افراد بدلیل اینکه بدون اینکه زیر نظر متخصص رژیم کتوژنیک باشند اقدام به گرفتن این رژیم می‌کنند با وجودی که اوایل کاهش وزن خوبی هم دارند بعد از گذشت مدتی دچار استپ وزن می شوند.

در حقیقت بسیاری از عزیزانی که جهت رژیم کتوژنیک به بنده مراجعه می کنند به همین شکل که عرض شد، از قبل رژیم را شروع کرده‌اند و چون روند کاهش وزن متوقف شده، خواستار رژیم کتوژنیک آنلاین و تخصصی هستند. در اینجا من تمام محاسباتی که نیاز است را انجام می‌دهم و رژیم را تجویز می‌کنم. جالب است که در کمال ناباوری خودشان، مجدداً کاهش وزن شروع می‌شود.

من برای نمونه شرح حال یکی از افرادی که مصداق بارز این داستان بوده را در مقاله دیگری شرح داده‌ام، که پیشنهاد می‌کنم این مقاله را نیز ببینید، احتمالاً برای شما نیز جالب باشد. برای خواندن مقاله روی لینک زیر ضربه بزنید:

متخصص رژیم کتوژنیک

با توجه به درخواست‌های مکرر عزیزانی که تقاضای رژیم کتوژنیک زیر نظر بنده را داشته‌اند، لینک ثبت نام در رژیم را همین جا می‌گذارم؛ که در صورت تمایل می توانید رو آن کلیک کنید و ثبت نام کنید و یا به واتساپی که در همین صفحه است پیام دهید تا لینک ثبت نام برای شما ارسال گردد. حتی می توانید شماره واتساپ خود را در کادر زیر وارد کنید تا خود ما به شما پیام دهیم:

ثبت نام در رژیم کتوژنیک

اگر هم خودتان این رژیم را گرفته اید و دچار استپ وزن شده اید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه فرمائید:

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم

نمونه رژیم کتوژنیک نمونه آشپزی در رژیم کتوژنیک

معرفی کامل رژیم کتوژنیک با جزئیات

رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.
عنوان کتوژنیک به خاطر افزایش تولید اجسامی کتونی در پی این رژیم است. اجسامی کتونی سه ترکیب حاصل از متابولیسم چربی ها هستند که به طور عادی در ادرار دفع می شوند.
سطح بالای غیرطبیعی اجسام کتونی به نام کتوز خوانده می شود و این شرایط هدف رژیم کتوژنیک محسوب می شود. تصور می شود که ایجاد شرایط کتوز به کنترل دفعات و شدت حملات صرعی کمک می کنند هر چند علت این اثر هنوز تا کنون کاملاً شناخته نشده است.

تاریخچه رژیم کتوژنیک

از قدیم این نکته شناخته شده بود که گرسنگی های طولانی مدت برای افراد صرعی نتایج خوبی به دنبال داشته است. کودکان به مدت ۲ تا ۳ هفته با رژیم مایع شفاف تغذیه می‌شدند تا حمله آنها بهبود پیدا کند.
هر چند چنین روزه‌داری به عنوان درمانی طولانی مدت قابل استفاده نبود. در سال ۱۹۲۱ پزشکی در مرکز پزشکی مایو به نام دکتر وایلدر رژیمی برای بیماران صرعی ایجاد نمود که تغییرات بیوشیمیایی در حالت گرسنگی و روزه داری را شبیه سازی نمود؛ شامل کتوز، اسیدوز و کم‌آبی.
رژیم در هر روز ۱۰ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات، یک گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم وزن بدن و مابقی انرژی را از محل چربی تامین می کرد. مقدار کالری ۷۵ درصد مقدار توصیه شده روزانه برای وزن بیمار بود و مایعات به ۸۰ درصد مقدار توصیه شده محدود می‌شد.
رژیم وایلدر با دستورالعمل مورد استفاده در مرکز پزشکی جان هاپکینز در حال حاضر هم خوانی دارد. تا اواخر ۱۹۳۰ رژیم کتوژنیک مایو کلینیک جهت درمان بزرگسالان و همچنین کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار داشت.
با این حال در سال ۱۹۳۸ اولین داروی ضد تشنج به نام فنی توئین عرضه شد و بسرعت داروهای دیگری نیز به دنبال آن معرفی شدند. در اوایل دهه ۲۰۰۰ حدود ۲۰ نوع داروی ضد تشنج وجود داشت که به مبتلایان صرع داده می‌شد.
بعد از معرفی این داروها افراد کمتر به رژیم کتوژنیک علاقه نشان دادند. بسیاری از پزشکان آن را غیرضروری یا بسیار آزاردهنده ارزیابی کردند. تعداد بیمارستان‌هایی که از آن به عنوان درمان صرع استفاده می کردند به شدت کاهش یافت. در حالی که بسیاری از پزشکان آن را به عنوان درمان کلی نگر یا حتی درمان جایگزین برای صرع مورد توجه قرار می‌دهند.
علاقه مندی ها در خصوص رژیم کتوژنیک در اواسط ۱۹۹۰ دوباره اوج گرفت. زمانی که پدر یک کودک دوساله مبتلا به تشنج که کودک او هیچ کدام از درمان‌های دارویی یا جراحی پاسخ نداده بود، در یک منبع پزشکی در خصوص این رژیم به اطلاعات پیدا نموده بود و کودک خود را تحت رژیم کتوژنیک قرار داد و نتایج بسیار خوبی گرفت.
تشنجهای پسر او قطع شد و او توانست داروهای مورد استفاده را کنار بگذارد. پدر این کودک بعدها بنیاد چارلی را تأسیس کرد که اطلاعات و توصیه هایی در خصوص رژیم کتوژنیک برای والدین، رژیم شناسان و سایر متخصصین سلامت فراهم می نمود.
از ۱۹۹۴ این رژیم مورد پذیرش عمومی پزشکان قرار دارد و در حدود ۴۰ کشور در سراسر دنیا برای درمان صرع کودکان استفاده می شود. حتی هزینه رژیم توسط اکثر بیمه های ایالت متحده آمریکا پوشش داده می شود.

رژیم کتوژنیک جهت لاغری سریع و بیرون آمدن از استپ

توصیف رژیم سنتی کتوژنیک (دستورالعمل جان هاپکینز )

رژیم کتوژنیک مورد استفاده در مرکز صرع کودکان جان هاپکینز عموماً به عنوان رژیم سنتی و کلاسیک صرع شناخته می‌شود. دستورالعمل عادی برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ ساله چهار قسمت چربی به یک قسمت مجموع پروتئین و کربوهیدرات است.
نوزادان و نوجوانان معمولاً با نسبت ۳ به یک شروع می کنند. بیماران ممکن است نسبت‌هایی بین ۲.۵ به یک تا پنج به یک نیاز داشته باشند. این نسبت ها به مرور بعد از شروع رژیم تنظیم دقیق می شوند.

آماده سازی رژیم کتوژنیک

مهمترین جنبه آماده سازی برای رژیم کتوژنیک تصمیم‌گیری در خصوص مفید بودن آن برای کودک است. اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند که اگر کودک از دارو استفاده می کند و دارو در کنترل تشنج های او بدون ایجاد عوارض جانبی شدید موثر است از رژیم استفاده نکنند.
با این حال اگر کودک ۲ یا ۳ داروی ضد تشنج را بدون موفقیت تجربه کرده است یا از مصرف داروها اثرات جانبی جدی متوجه وی است رژیم کتوژنیک شانسی جهت داشتن زندگی طبیعی در اختیار او قرار می‌دهد.
این رژیم در صورتیکه کودک بهانه گیر نباشد و حاضر به پذیرفتن غذاهای غیر از غذاهای عادی باشد مفید خواهد بود. کودک همچنین باید توانایی خویشتنداری نیز داشته باشد زیرا مصرف کردن فقط چند عدد کلوچه یا هرچیز حاوی قند مثل خمیردندان‌ها یا سایر محصولات مراقبت دهانی اثرات رژیم را از بین برده و احتمالاً منجر به تشنج میشود.
دیگر جنبه مهم آماده سازی برای رژیم کتوژنیک، الزام و تعهد اعضای خانواده نیز است. این مسئله نیازمند صرف دقت و توجه قابل ملاحظه‌ای جهت اندازه گیری واحدهای غذایی، آزمایش ادرار کودک در منزل، مراقبت در خصوص عوارض جانبی احتمالی و ایجاد تعادل بین نیازهای کودک صرعی و ترجیحات غذایی سایر اعضای خانواده است.
مهمانی ها و وعده های غذایی تعطیلات آخر هفته و اعیاد، نیازمند توصیه هایی از جانب رژیم شناس هستند تا کودک در کنار رعایت رژیم غذایی خود و ادامه درمان، از وعده های غذایی این ایام خاص به همراه دوستان خانواده لذت ببرد.

روزه داری اولیه در رژیم کتوژنیک

رژیم سنتی کتوژنیک با ۲۴ تا ۴۸ ساعت روزه‌داری اولیه شروع می‌شود. که به دنبال آن چند روز بستری در بیمارستان هم اضافه می شود.
تا از این طریق سنجش مایعات بدن یک کودک مقدور گردد و عوارض جانبی احتمالی مورد بررسی قرار گیرد. دلیل این رزوه داری، اجبار بدن به اتمام ذخایر گلوکز و شروع به سوزاندن چربی ها به عنوان منبع انرژی است.
غذاهایی که به دنبال مرحله روزه‌داری به کودک داده می‌شود نیز برای ادامه مرحله سوزاندن چربی ها طراحی شده اند، که از طریق فراهم ساختن انرژی کمتر از نیاز روزانه و ارائه ۸۰ درصد از آن به شکل چربی به انجام می رسد.
پیش از آمدن به بیمارستان غذای روزانه کودک در سه روز متوالی ثبت می‌شود که این امر به پزشک این امکان را می دهد تا میانگین در