شیلاجیت یک ماده چسبنده است که عمدتاً در صخره های هیمالیا یافت می شود. در طی قرن ها از تجزیه آهسته گیاهان ایجاد می شود. شیلاجیت معمولا در طب آیورودا استفاده می شود. این یک مکمل موثر و بی خطر است که می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت و رفاه کلی شما داشته باشد. در اینجا هشت راه برای استفاده از شیلاجیت را بررسی می کنیم.

فواید شیلاجیت

۱. بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی پیشرونده است که باعث مشکلاتی در حافظه، رفتار و تفکر می شود. درمان های دارویی برای بهبود علائم آلزایمر در دسترس هستند. اما بر اساس ترکیب مولکولی شیلاجیت، برخی از محققان معتقدند شیلاجیت ممکن است جلوگیری یا کند کردن پیشرفت آلزایمر جزء اصلی شیلاجیت یک آنتی اکسیدان است که به نام اسید فولویک شناخته می شود. این آنتی اکسیدان قوی با جلوگیری از تجمع پروتئین تاو به سلامت شناختی کمک می کند. پروتئین‌های تاو بخش مهمی از سیستم عصبی شما هستند، اما تجمع آن می‌تواند باعث آسیب سلول‌های مغز شود. محققان فکر می کنند که اسید فولویک موجود در شیلاجیت ممکن است تجمع غیر طبیعی پروتئین تاو را متوقف کند و التهاب را کاهش دهد و به طور بالقوه علائم آلزایمر را بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشتری مورد نیاز است.

۲. سطح تستوسترون پایین

تستوسترون یک هورمون جنسی اولیه مردانه است، اما برخی از مردان سطح پایین تری نسبت به سایرین دارند. علائم تستوسترون پایین عبارتند از:
 • میل جنسی کم
 • ریزش مو
 • از دست دادن توده عضلانی
 • خستگی
 • افزایش چربی بدن
در یک مطالعه بالینی از داوطلبان مرد بین ۴۵ تا ۵۵ سال، به نیمی از شرکت کنندگان دارونما و به نیمی دوز ۲۵۰ میلی گرمی شیلاجیت خالص دو بار در روز داده شد. پس از ۹۰ روز متوالی، این مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگانی که شیلاجیت خالص شده دریافت می‌کردند، سطح تستوسترون به‌طور قابل‌توجهی در مقایسه با گروه دارونما داشتند.
بیشتر بخوانید
تزریق Bydureon BCise: عوارض جانبی، دوز، موارد مصرف و ...

۳. سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن (CFS) یک بیماری طولانی مدت است که باعث خستگی یا خستگی مفرط می شود. CFS می تواند رفتن به محل کار یا مدرسه را دشوار کند و فعالیت های ساده روزمره می تواند چالش برانگیز باشد. محققان فکر می کنند که مکمل های شیلاجیت ممکن است علائم CFS را کاهش دهد و انرژی را بازیابی کند. CFS با اختلال عملکرد میتوکندری مرتبط است. این زمانی اتفاق می افتد که سلول های شما انرژی کافی تولید نمی کنند. که در مطالعه ای از سال ۲۰۱۲محققان به مدت ۲۱ روز به موش‌های آزمایشگاهی شیلاجیت دادند و سپس با وادار کردن موش‌ها به شنای ۱۵ دقیقه‌ای به مدت ۲۱ روز متوالی CFS را القا کردند. نتایج نشان داد که شیلاجیت به کاهش اثرات CFS کمک می کند. آنها فکر می کنند این نتیجه کمک شیلاجیت به جلوگیری از اختلال عملکرد میتوکندری است. بر اساس این نتایج، به طور طبیعی تقویت عملکرد میتوکندری بدن شما با مکمل های شیلاجیت ممکن است به بهبود سطح انرژی کمک کند.

۴. پیری

از آنجایی که شیلاجیت سرشار از اسید فولویک است، یک آنتی اکسیدان قوی و ضد التهاب، همچنین ممکن است از رادیکال های آزاد و آسیب سلولی محافظت کند. در نتیجه استفاده منظم از شیلاجیت ممکن است کمک کند طول عمر، روند پیری کندتر و در کل آردایت بهتر.
بیشتر بخوانید
بنادریل (دیفن هیدرامین): میزان مصرف، عوارض، موارد مصرف

۵. بیماری ارتفاع بالا

ارتفاع بالاتر می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند، از جمله:
 • ادم ریوی
 • بیخوابی
 • بی حالی، یا احساس خستگی یا تنبلی
 • بدن درد
 • زوال عقل
 • هیپوکسی
بیماری ارتفاع می تواند توسط فشار کم جو، دمای سرد یا سرعت باد زیاد ایجاد شود. محققان فکر می کنند که شیلاجیت ممکن است به شما در غلبه بر مشکلات ارتفاع زیاد کمک کند. شیلاجیت حاوی اسید فولویک و بیش از ۸۴ ماده معدنی، بنابراین فواید آردایت متعددی را ارائه می دهد. این می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان برای بهبود ایمنی و حافظه بدن شما، یک ضد التهاب، یک تقویت کننده انرژی و یک دیورتیک برای حذف مایعات اضافی از بدن شما عمل کند. به دلیل این فواید، شیلاجیت به مقابله با بسیاری از علائم مرتبط با ارتفاعات کمک می کند.

۶. کم خونی فقر آهن

کم خونی فقر آهن می تواند ناشی از رژیم غذایی کم آهن، از دست دادن خون یا ناتوانی در جذب آهن باشد. علائم عبارتند از:
 • خستگی
 • ضعف
 • دست و پاهای سرد
 • سردرد
 • ضربان قلب نامنظم
مکمل های شیلاجیت، با این حال، ممکن است به تدریج سطح آهن را افزایش دهند. مطالعه ۱۸ موش را به سه گروه شش تایی تقسیم کردند. محققان در گروه دوم و سوم کم خونی ایجاد کردند. موش های گروه سوم ۵۰۰ میلی گرم شیلاجیت را پس از ۱۱ روز دریافت کردند. محققان در روز ۲۱ از همه گروه‌ها نمونه خون جمع‌آوری کردند. نتایج نشان داد که موش‌های گروه سوم در مقایسه با موش‌های گروه دوم سطوح بالاتری از هموگلوبین، هماتوکریت و گلبول‌های قرمز خون داشتند. اینها همه اجزای حیاتی خون شما هستند.
بیشتر بخوانید
کنسرتا در مقابل ریتالین: تفاوت دوز و بیشتر

۷. ناباروری

Shilajit همچنین یک مکمل بی خطر برای ناباروری مردان است. که در یک مطالعهگروهی متشکل از ۶۰ مرد نابارور دو بار در روز به مدت ۹۰ روز بعد از غذا شیلاجیت مصرف کردند. در پایان دوره ۹۰ روزه، بیش از ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه افزایش تعداد کل اسپرم را نشان دادند. بیش از ۱۲ درصد افزایش تحرک اسپرم داشتند. تحرک اسپرم به توانایی اسپرم در نمونه برای حرکت مناسب اشاره دارد که بخش مهمی از باروری است.

۸. سلامت قلب

Shilajit به عنوان یک مکمل غذایی نیز ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد. محققین عملکرد قلبی شیلاجیت را روی موش های آزمایشگاهی آزمایش کرد. پس از دریافت پیش درمانی شیلاجیت، به برخی از موش‌ها ایزوپروترنول برای ایجاد آسیب قلبی تزریق شد. این مطالعه نشان داد که موش‌هایی که شیلاجیت قبل از آسیب قلبی داده بودند، ضایعات قلبی کمتری داشتند. اگر بیماری قلبی فعال دارید، نباید شیلاجیت مصرف کنید.

عوارض جانبی شیلاجیت

اگرچه این گیاه طبیعی و بی خطر است، اما نباید شیلاجیت خام یا فرآوری نشده مصرف کنید. شیلاجیت خام ممکن است حاوی یون‌های فلزات سنگین، رادیکال‌های آزاد، قارچ و سایر آلودگی‌هایی باشد که می‌توانند شما را بیمار کنند. چه به صورت آنلاین خرید کنید یا از یک فروشگاه مواد غذایی طبیعی یا بهداشتی، مطمئن شوید که شیلاجیت خالص شده و آماده استفاده است. از آنجا که این یک رویکرد گیاهی برای سلامت در نظر گرفته می شود، شیلاجیت از نظر کیفیت، خلوص یا قدرت توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده نظارت نمی شود. گزینه های خود را به دقت بررسی کنید که کجا آن را خریداری کنید و یک منبع معتبر را انتخاب کنید.
بیشتر بخوانید
عوارض قرص فت فست یا fat fast
اگر کم خونی داسی شکل، هموکروماتوز (آهن بیش از حد در خونتان) یا تالاسمی دارید، شیلاجیت مصرف نکنید. ممکن است به این مکمل حساسیت داشته باشید. در صورت بروز راش، افزایش ضربان قلب یا سرگیجه، مصرف شیلاجیت را متوقف کنید.

نحوه استفاده از آن

شیلاجیت به صورت مایع و پودر موجود است. همیشه مکمل ها را طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر مکمل را به صورت مایع خریداری می کنید، قسمتی به اندازه یک دانه برنج یا یک نخود را در مایع حل کنید و یک تا سه بار در روز بنوشید (بسته به دستورالعمل). یا می توانید پودر شیلاجیت را دو بار در روز همراه با شیر مصرف کنید. دوز توصیه شده شیلاجیت ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز است . قبل از مصرف شیلاجیت با پزشک خود صحبت کنید.