انتخاب مکمل های مناسب برای خود

حفظ سلامت و تندرستی کلی به طور قابل توجهی به تغذیه خوب بستگی دارد. در حالت ایده آل، افراد باید تمام مواد مغذی لازم را از رژیم غذایی خود دریافت کنند. با این حال، به دلایل مختلف، از جمله محدودیت‌های پزشکی و ترجیحات شخصی، بسیاری از افراد ممکن است استفاده از مکمل‌های بهداشتی را برای برآوردن نیازهای غذایی روزانه‌شان مفید بدانند.

با توجه به ماهیت شلوغ و چالش های زندگی مدرن، جای تعجب نیست که بسیاری حفظ یک رژیم غذایی سالم را دشوار می دانند. برای مقابله با این کمبودهای غذایی، متخصصان سلامت اغلب از یک رویکرد مکمل حمایت می کنند. در برخی موارد، اولویت بندی استفاده از مکمل های سلامت برای گروه های سنی خاص یا شرایط خاص ضروری می شود. به عنوان مثال، زنان باردار یا زنان در سنین باروری معمولاً به مکمل های اسید فولیک وابسته هستند. از این رو، انتخاب مکمل های سلامت به عنوان یک راه حل مناسب برای دستیابی به تعادل مناسب تغذیه ظاهر می شود.

در حالی که مکمل‌های متعدد بدون شک به سلامتی کمک می‌کنند، درک اینکه کدامیک فوایدی دارند و کدامیک ممکن است خطراتی داشته باشند بسیار مهم است. این مقاله به بررسی انواع مکمل‌های سلامت موجود در بازار می‌پردازد، و توضیح می‌دهد که چرا می‌توانند برای سلامتی شما مفید باشند.

مکمل های بهداشتی چیست؟

هر محصولی که برای تکمیل رژیم خود مصرف می کنید به عنوان مکمل های غذایی یا سلامتی طبقه بندی می شود. هدف مکمل ها این است که به عنوان یک منبع مواد مغذی عمل کنند و کمبودهای شناخته شده را برطرف کنند یا به طور معمول، اطمینان از دریافت مداوم مواد مغذی خاص را تضمین کنند. مکمل‌های تخصصی وجود دارند که دسته‌های مختلفی مانند سلامت قلب، سلامت مغز، سلامت گوارش، ایمنی، خواب و غیره را هدف قرار می‌دهند. بنابراین، مصرف‌کنندگان مکمل‌های غذایی را برای مزایای سلامتی یا عملکردی خاص در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند.

Choosing The Right Health Supplements For Yourself: HealthifyMe

مکمل ها می توانند ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، روغن ماهی، مکمل های گیاهی و غیره باشند. مکمل‌های بهداشتی نیز در اشکال مختلف مانند کپسول، پودر، آدامس، جویدن یا نوشیدنی‌های کاربردی وجود دارند که علایق و ترجیحات مختلف را تامین می‌کنند. 

مکمل‌های بهداشتی، که در دوزها و ترکیب‌های مختلف موجود هستند، نیاز به اعتدال دارند، زیرا مقادیر بیش از حد آن می‌تواند مضر باشد. برای ایمنی مصرف کننده، مکمل ها باید از نظر قانونی شامل دوز توصیه شده روزانه و هشداری در مورد بیش از حد آن باشند. هدف این آیین نامه حمایت از مصرف کنندگان و تاکید بر اهمیت اعتدال در مصرف مکمل ها است. علاوه بر این، از آنجایی که تغذیه شخصی سازی شده است، مصرف کنندگان باید مکملی را بر اساس وضعیت سلامت فعلی، سن، آلرژی یا نیازهای سلامت شخصی خود انتخاب کنند.

خلاصه

مکمل های بهداشتی نقش مهمی در رفع کمبودهای تغذیه ای و حمایت از اهداف خاص سلامت دارند. از ویتامین ها گرفته تا مکمل های گیاهی، این محصولات نیازهای فردی را برآورده می کنند. با این حال، اعتدال کلیدی است، زیرا دوزهای بیش از حد می تواند مضر باشد. یک رویکرد شخصی تضمین می کند که مکمل ها بر اساس نیازهای فردی به طور مثبت به سلامت کلی کمک می کنند.

چه کسانی باید مکمل های بهداشتی مصرف کنند؟

همه می توانند از ترکیب مولتی ویتامین روزانه سود ببرند. با این حال، به ویژه برای افرادی که از رژیم غذایی محدود یا کم کالری استفاده می کنند، و همچنین افرادی که اهداف سلامت و تندرستی خاصی را دنبال می کنند، مفید است. برای نیازهای روزانه، بسیاری از مکمل های فیبر را انتخاب می کنند زیرا ممکن است به طور مداوم فیبر کافی را از طریق سبزیجات، میوه ها و غلات هر روز مصرف نکنند. اگر غذاهای دریایی را به طور منظم مصرف نمی کنید، مصرف مکمل امگا ۳ با EPA و DHA می تواند برای سلامت کلی شما مفید باشد. 

ورزشکاران معمولاً از مکمل های غذایی ورزشی برای افزایش عملکرد در طول تمرین خود استفاده می کنند. این مکمل ها طیف وسیعی از فواید از جمله هیدراتاسیون، بهبود عملکرد ورزشی و ریکاوری بعد از تمرین را ارائه می دهند. پروتئین یک جزء حیاتی برای ورزشکاران در تمام سطوح است که باعث ترمیم و رشد عضلات می شود که محبوبیت شیک ها و مکمل های پروتئینی را توضیح می دهد.

نمونه هایی از گروه های جمعیتی که به مکمل های بهداشتی خاصی نیاز دارند:

 • افراد بالای ۵۰ سال: ویتامین D، ویتامین B12، فولات یا مکمل مولتی ویتامین با دوز کم
 • زنان باردار یا شیرده: اسید فولیک و ویتامین D، احتمالا آهن. حفظ وضعیت فولات کافی برای زنانی که قصد باردار شدن دارند نیز بسیار مهم است.
 • کودکان زیر ۵ سال: ویتامین A، ویتامین C، ویتامین D (کودکان با اشتهای خوب و غذاهای متنوع ممکن است لزوماً به این مکمل ها نیاز نداشته باشند.)
 • وگان ها: به طور کلی، وگان ها ممکن است نیاز به مصرف مکمل ها برای جبران مواد مغذی خاصی داشته باشند که عمدتاً در محصولات حیوانی یافت می شوند. به عنوان مثال، ویتامین B12، مکمل های مبتنی بر جلبک برای امگا ۳، کلسیم، آهن و ویتامین D. 

خلاصه

یک مولتی ویتامین روزانه برای همه مفید است، به خصوص کسانی که رژیم های غذایی محدود دارند یا اهداف سلامتی خاصی را دنبال می کنند. ورزشکاران معمولا از مکمل های غذایی ورزشی برای افزایش عملکرد استفاده می کنند. برخی از گروه های جمعیتی مانند افراد بالای ۵۰ سال، زنان باردار یا شیرده، کودکان زیر ۵ سال و وگان ها ممکن است به مکمل های خاصی نیاز داشته باشند. 

پنج مکمل بهداشتی ضروری که ممکن است به آن نیاز داشته باشید

مکمل‌های غذایی یا سلامتی مختلف به‌طور گسترده در دسترس هستند، و شناسایی مکمل مناسب برای شما چالش برانگیز است. اما به یاد داشته باشید، چه به صورت قرص، پودر یا مایع، هدف اصلی همه مکمل‌های غذایی ثابت است: تکمیل رژیم غذایی شما. در اینجا چند گزینه رایج برای در نظر گرفتن وجود دارد:

۱. مکمل های کلسیم

پزشکان اغلب مکمل های کلسیم را برای زنان به ویژه پس از یائسگی پیشنهاد می کنند، زیرا خطر پوکی استخوان در آنها بیشتر است. اگرچه زنان مسن‌تر احتمال بیشتری برای مصرف این مکمل‌ها دارند، اما در موارد زیر مکمل‌های کلسیم را در نظر بگیرید:

 • رژیم غذایی گیاهخواری را دنبال کنید.
 • رژیم غذایی پر پروتئین یا سدیم بالا را حفظ کنید که منجر به افزایش دفع کلسیم می شود.
 • شرایط سلامتی داشته باشید که جذب کلسیم را محدود می کند.
 • جراحی بای پس معده انجام داد.
 • کورتیکواستروئیدها را برای مدت طولانی مصرف کنید.
 • پوکی استخوان داشته باشند.

فواید مکمل های کلسیم

 • پس از یائسگی، کاهش استروژن منجر به از دست دادن توده استخوانی می شود. مصرف مکمل های کلسیم، به طور معمول حدود ۱۰۰۰ میلی گرم در روز، ممکن است از دست دادن استخوان را ۱-۲٪ کاهش دهد.
 • مکمل های کلسیم همراه با ویتامین D ممکن است نشانگرهای متابولیک مختلف از جمله فشار خون و شاخص های التهاب را بهبود بخشد.
 • مطالعات دریافت کم کلسیم را با شاخص توده بدنی بالا و درصد چربی بدن مرتبط می دانند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، دانشجویان دارای اضافه وزن با مصرف کم کلسیم که روزانه ۶۰۰ میلی گرم مکمل کلسیم و ۱۲۵ واحد بین المللی ویتامین D مصرف می کردند، چربی بدن خود را در یک رژیم غذایی با کالری محدود نسبت به کسانی که مکمل را نداشتند، از دست دادند.

عوارض جانبی بالقوه مکمل های کلسیم

 • مصرف بیش از حد مکمل های کلسیم ممکن است خطر برخی بیماری های قلبی مانند حملات قلبی و سکته را افزایش دهد. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که جفت شدن کلسیم با ویتامین D می تواند به طور بالقوه با این خطرات مقابله کند، اما مطالعات بیشتری برای بررسی این احتمال مورد نیاز است.
 • مصرف روزانه بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم کلسیم، چه از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها، می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. در افراد با سابقه خانوادگی، زمانی که مصرف کلسیم از ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در روز بیشتر شود، خطر افزایش می یابد.
 • سطح بیش از حد کلسیم خون می تواند منجر به هایپرکلسمی شود که باعث درد معده، حالت تهوع و تحریک پذیری می شود.

خلاصه

اگر گیاهخوار هستید، رژیم غذایی با پروتئین یا سدیم بالا دارید، شرایطی دارید که جذب کلسیم را محدود می کند، تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اید، کورتیکواستروئیدهای طولانی مدت مصرف می کنید یا پوکی استخوان دارید، مکمل های کلسیم را در نظر بگیرید. زنان یائسه در معرض خطر بالاتر پوکی استخوان از مکمل های کلسیم (۱۰۰۰ میلی گرم در روز)، کاهش تحلیل استخوان و بهبود نشانگرهای متابولیک سود می برند. با این حال، مصرف بیش از حد (بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز) می تواند منجر به سنگ کلیه و مشکلات قلبی شود و بر نیاز به مکمل های متعادل تأکید دارد.

۲. مکمل های امگا ۳

امگا ۳، اسیدهای چرب حیاتی شناخته شده برای کاهش التهاب، در پیشگیری از بیماری های مزمن نقش دارند. در حالی که منابع گیاهی مانند دانه‌ها، آجیل، روغن زیتون و سبزیجات دارای برگ‌های سبز، امگا ۳ را تامین می‌کنند، اما ممکن است به اندازه کافی موثر نباشند. از این رو، وگان ها و گیاهخواران اغلب به مکمل های امگا ۳ نیاز دارند. اگر هفته ای دو وعده ماهی چرب مصرف می کنید، ممکن است نیازی به مکمل نداشته باشید. با این حال، افراد مبتلا به بیماری قلبی، زنان باردار، یا کسانی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند ممکن است از مکمل امگا ۳ بهره مند شوند.

فواید مکمل های امگا ۳

 • انجمن قلب آمریکا به افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب یا نارسایی قلبی توصیه می کند روزانه از مکمل های امگا ۳ حاوی EPA و DHA استفاده کنند. به طور کلی، فواید مکمل‌های امگا ۳ در افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند قوی‌تر است.
 • رژیم غذایی متعادل سرشار از ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ ارتباط دارد.
 • مصرف دوزهای بالاتر امگا ۳، از ۲۰۰ تا ۲۲۰۰ میلی گرم در روز، به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک می کند.

عوارض جانبی احتمالی مکمل های امگا ۳

 • مکمل های امگا ۳ با EPA و DHA تا زمانی که دوز روزانه بیش از ۵۰۰۰ میلی گرم نباشد بی خطر هستند. امگا ۳ اضافی باعث رقیق شدن خون یا خونریزی بیش از حد در برخی افراد می شود. 
 • برخی از مکمل های امگا ۳، مانند روغن کبد ماهی، مقدار زیادی ویتامین A دارند که می تواند در مقادیر زیاد سمی باشد.

خلاصه

در حالی که منابع گیاهی امگا ۳ را ارائه می دهند، مکمل ممکن است برای گیاهخواران، گیاهخواران، افراد مبتلا به بیماری قلبی یا زنان باردار ضروری باشد. دوزهای بالاتر امگا ۳، بین ۲۰۰ تا ۲۲۰۰ میلی گرم در روز، به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک می کند. با این حال، بیش از ۵۰۰۰ میلی گرم در روز ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند رقیق شدن خون و خونریزی بیش از حد شود، و در مصرف مکمل های سرشار از ویتامین A، مانند روغن کبد ماهی، احتیاط لازم است.

۳. مکمل های ویتامین D3 (کوله کلسیفرول).

دو شکل ویتامین D وجود دارد: ارگوکلسیفرول (ویتامین D2) و کوله کلسیفرول (ویتامین D3)، با تفاوت های جزئی در ساختار شیمیایی. ویتامین D3 از منابع حیوانی تامین می شود، در حالی که ویتامین D2 عمدتا از قارچ ها تامین می شود. هر دو به خوبی جذب می شوند، اما ویتامین D3 ممکن است یک مکمل ترجیحی باشد زیرا می تواند در افزایش سطح ویتامین D خون در مقایسه با ویتامین D2 موثرتر باشد.

فواید ویتامین D3

 • ویتامین D3 به جذب و استفاده از کلسیم و فسفر کمک می کند. این عناصر برای حفظ استخوان های قوی و سالم ضروری هستند.
 • ویتامین D3 همچنین در تولید و تنظیم انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین که تنظیم خلق و خو را تقویت می کند، شرکت می کند.
 • پزشکان معمولاً آن را برای درمان کمبود ویتامین D، راشیتیسم یا استئومالاسی تجویز می کنند.

عوارض جانبی بالقوه ویتامین D3

 • مکمل های ویتامین D ممکن است با کورتیکواستروئیدها و داروهای تشنج یا کلسترول بالا تداخل داشته باشند.
 • مکمل های با دوز بالا ممکن است برای افرادی که از هیپرپاراتیروئیدیسم، سارکوئیدوز یا بیماری کلیوی رنج می برند مناسب نباشند.
 • سمیت ویتامین D می تواند باعث استفراغ، یبوست، تکرر ادرار، خستگی و در موارد شدید سنگ کلیه یا آسیب اندام شود.

خلاصه

ویتامین D3 که برای استخوان های قوی ضروری است، به جذب کلسیم و فسفر کمک می کند و در تولید انتقال دهنده های عصبی برای تنظیم خلق و خوی شرکت می کند. اگرچه مکمل های ویتامین D برای کمبود، راشیتیسم یا استئومالاسی تجویز می شوند، اما ممکن است با داروها تداخل داشته باشند. دوزهای بالا ممکن است برای افرادی که شرایط خاص سلامتی دارند مناسب نباشد و به طور بالقوه منجر به علائم مسمومیت مانند استفراغ، یبوست، تکرر ادرار، خستگی و مشکلات شدیدی مانند سنگ کلیه یا آسیب اندام شود.

۴. مکمل های پری بیوتیک

یک میکروبیوم سالم به پری بیوتیک های ضروری متکی است. این پری بیوتیک ها ترکیبات غذایی هستند که به عنوان مواد مغذی عمل می کنند و رشد و فعالیت میکروارگانیسم های خاص روده را تحریک می کنند. به زبان ساده، باکتری های روده این مواد مغذی را تجزیه می کنند. برای طبقه بندی به عنوان یک پری بیوتیک، یک غذا یا مکمل باید:

 • مقاومت در برابر اسید معده و آنزیم های گوارشی
 • در دستگاه گوارش جذب نشده باقی بماند
 • توسط میکروب های روده قابل تخمیر باشد
 • رشد یا فعالیت باکتری روده را تحریک کنید

فواید مکمل های پری بیوتیک

 • پری بیوتیک ها تحت تخمیر قرار می گیرند و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) مانند استات، پروپیونات و بوتیرات تولید می کنند. این SCFA ها نقش حیاتی در سلامت روده و متابولیک دارند. 
 • با تحریک رشد باکتری های مفید، پری بیوتیک ها می توانند شرایط مرتبط با روده مانند یبوست را مدیریت کنند.
 • ترکیب یک رژیم غذایی غنی از پری بیوتیک ها و مصرف مکمل های پری بیوتیک می تواند به طور بالقوه بر سلامت متابولیک تأثیر بگذارد و بر عواملی مانند قند خون، کلسترول و سطح تری گلیسیرید تأثیر بگذارد. 
 • مکمل های پری بیوتیک، مانند گالاکتو-الیگوساکاریدها و اینولین غنی شده با اولیگوفروکتوز، ممکن است اشتها و میل به مواد قندی را کاهش دهد.

عوارض جانبی بالقوه مکمل های پری بیوتیک

 • در حالی که برخی از افراد ممکن است با عوارض جانبی مواجه نشوند، برخی دیگر ممکن است نفخ قابل توجه و ناراحتی گوارشی را پس از مصرف پری بیوتیک تجربه کنند.
 • از آنجایی که روده بزرگ پری بیوتیک ها را تخمیر می کند، مصرف دوزهای زیاد ممکن است منجر به علائمی مانند گاز، گرفتگی عضلات، اسهال و نفخ شود. 
 • علائم خفیف مانند گاز می تواند با دوزهای پایین ۲.۵ تا ۱۰ گرم در روز رخ دهد، در حالی که دوزهای بالاتر ۴۰ تا ۵۰ گرم در روز ممکن است منجر به اسهال شود. 

خلاصه

پری بیوتیک ها که برای یک میکروبیوم سالم ضروری هستند، مواد مغذی هستند که توسط باکتری های روده تجزیه می شوند. آنها شرایطی مانند یبوست را مدیریت می کنند و به طور بالقوه بر عوامل متابولیک تأثیر می گذارند. در حالی که برخی ممکن است عوارض جانبی نداشته باشند، برخی دیگر ممکن است نفخ و ناراحتی را تجربه کنند. دوزهای زیاد می تواند منجر به علائمی مانند گاز، گرفتگی عضلات، اسهال و نفخ شود.

۵. مکمل های پروبیوتیک

مکمل های پروبیوتیک معمولاً به صورت قرص، پودر یا مایع در دسترس هستند. آنها حاوی باکتری های مفید یا مخمر هستند. این مکمل ها در انواع باکتری ها و غلظت آنها متفاوت است. برخی از آن‌ها برای اطمینان از رسیدن باکتری‌ها به روده بزرگ برای تأثیرات مطلوب، فرموله شده‌اند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از اسید معده جان سالم به در نبرند. 

مزایای پروبیوتیک ها به عواملی مانند سویه خاص، فرمول محصول، کیفیت محصول و شرایط نگهداری بستگی دارد. رایج ترین گونه های پروبیوتیک مورد مطالعه و به طور کلی بی خطر عبارتند از لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم. 

فواید مکمل های پروبیوتیک

 • پروبیوتیک ها می توانند برای مشکلات مزمن معده مانند گاز، یبوست و رفلاکس اسید مفید باشند.
 • سویه های خاص در رسیدگی به مشکلات غیر GI مانند عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کارایی دارند.
 • پروبیوتیک درمانی می تواند عفونت های واژن و ادرار را در زنان مدیریت و از آن پیشگیری کند.

عوارض جانبی بالقوه مکمل های پروبیوتیک

 • مصرف منظم پروبیوتیک ها، به ویژه لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم، به طور کلی بی خطر است. با این حال، شایع ترین عارضه جانبی آنها گاز است.
 • استفاده اولیه از پروبیوتیک ها ممکن است باعث گاز، نفخ یا اسهال شود. با این حال، این عوارض جانبی معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته پس از شروع پروبیوتیک برطرف می شوند.
 • بیماران دچار نقص ایمنی یا مبتلایان به یک بیماری زمینه ای شدید باید از مصرف مکمل های پروبیوتیک خودداری کنند زیرا می توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

خلاصه

مکمل های پروبیوتیک که در اشکال مختلف موجود هستند، حاوی باکتری های مفید یا مخمر هستند. عواملی مانند سویه خاص، فرمول محصول، کیفیت و ذخیره سازی بر مزایای آنها تأثیر می گذارد. لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم به طور کلی گونه های ایمن هستند. پروبیوتیک ها به رفع مشکلات معده و مشکلات غیر GI مانند عفونت های تنفسی، عفونت های واژن و ادرار در زنان کمک می کنند. در حالی که آنها برای استفاده منظم بی خطر هستند، استفاده اولیه ممکن است عوارض جانبی موقتی مانند گاز، نفخ یا اسهال ایجاد کند. افراد دارای نقص ایمنی باید از مکمل های پروبیوتیک برای جلوگیری از عفونت اجتناب کنند.

بهترین زمان مصرف مکمل های بهداشتی چه زمانی است؟

به طور کلی، مصرف مکمل ها در صبح توصیه می شود زیرا هضم غذا در طول خواب کند می شود. با این حال، همیشه برچسب محصول را بررسی کنید و دستورالعمل های توصیه شده را دنبال کنید. در بیشتر موارد بهتر است مکمل ها همراه با غذا مصرف شوند. اسید معده به جذب کمک می کند و چربی جذب ویتامین های محلول در چربی و فیتونوترینت های خاص را تسهیل می کند. مایعات همچنین باعث انحلال و جذب ویتامین های محلول در آب می شوند.

برخی از مواد مغذی و غذاها وقتی با هم مصرف شوند بهتر عمل می کنند:

 • ویتامین های A، D، E و K برای جذب نیاز به منبع چربی دارند.
 • ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم می شود.
 • ویتامین C جذب آهن غیر هِم را افزایش می دهد. بنابراین، گیاهخواران یا گیاهخواران باید از منابع غنی از ویتامین C مانند مرکبات یا توت فرنگی در وعده های غذایی خود استفاده کنند تا از جذب آهن حمایت کنند.
 • مکمل‌های معدنی معمولاً وقتی با مرکبات یا غذاهای اسیدی همراه شوند، به بهترین شکل جذب می‌شوند.

خلاصه

زمان بهینه برای مصرف مکمل های بهداشتی معمولاً صبح است. مصرف مکمل ها همراه با غذا باعث افزایش جذب به خصوص ویتامین های محلول در چربی می شود. برخی از مواد مغذی مانند ویتامین های A، D، E و K با منابع چربی بهتر عمل می کنند. عوامل فردی مانند سن، رژیم غذایی و شرایط سلامتی بر مقدار مناسب مکمل تأثیر می‌گذارند و ضرورت مشاوره حرفه‌ای برای حفظ تعادل و جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی را برجسته می‌کنند.

در یک مکمل بهداشتی به دنبال چه چیزی باشیم؟

هنگام خرید مکمل های بهداشتی، اولویت دادن به ایمنی و کیفیت بسیار مهم است. علاوه بر این، عوامل دیگری مانند:

تست شخص ثالث

اگرچه یک الزام قانونی نیست، آزمایش شخص ثالث اثبات یک محصول با کیفیت است. در فروشگاه HealthifyMe، هر محصول بر اساس خلوص، قدرت و ایمنی تست می‌شود و اطمینان حاصل می‌کند که بهترین کیفیت را دریافت می‌کنید. 

مکمل های تایید شده شخص ثالث تضمین می کنند:

 • دقت در بیان محتویات و مقادیر مکمل.
 • سازگاری در استانداردسازی محصول در هر دسته.
 • عدم وجود سطوح مضر آلاینده ها یا آلاینده های دارویی بالقوه.
 • بدون درج مواد اعلام نشده

تعاملات احتمالی

مکمل ها در صورت ترکیب با برخی داروها، مکمل های دیگر، غذاها یا الکل می توانند باعث ایجاد واکنش های نامطلوب ناخواسته شوند. نگرانی ویژه مکمل های حاوی گیاهان و گیاهان دارویی است، زیرا بسیاری از آنها با داروهای مختلف تداخل دارند.

آلرژن ها را بررسی کنید

مکمل های غذایی باید به وضوح وجود هر یک از هشت آلرژن اصلی را نشان دهند. افراد مبتلا به بیماری سلیاک و عدم تحمل گلوتن باید محصولاتی را انتخاب کنند که دارای گواهینامه فاقد گلوتن هستند.

برچسب گواهی وگان را بررسی کنید

اگر از یک رژیم غذایی وگان پیروی می کنید، مکمل های دارای برچسب گیاهی تایید شده را بررسی کنید، زیرا برخی از پوشش ها و مواد افزوده شده ممکن است از محصولات حیوانی تهیه شده باشند. انتخاب مکمل‌هایی که دارای برچسب ارگانیک و غیر GMO هستند، تضمین می‌کند که محصولی با مواد طبیعی تا حد امکان خریداری می‌کنید.

مکمل های حداقل شیرین را انتخاب کنید

از مکمل هایی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی و الکل قند هستند اجتناب کنید. این جایگزین ها، در حالی که کالری کمتری دارند، ممکن است برای سلامت طولانی مدت مناسب نباشند. افراد مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به مصرف مکمل های شیرینی مانند داشته باشند.

خلاصه

هنگام خرید مکمل های بهداشتی، ایمنی و کیفیت را در اولویت قرار دهید. عواملی مانند آزمایش شخص ثالث برای اثبات محصولات با کیفیت بالا، اطمینان از دقت، سازگاری و عدم وجود آلاینده ها را در نظر بگیرید. مراقب تداخلات احتمالی با داروها، به ویژه در مکمل های حاوی گیاهان دارویی و گیاه شناسی باشید. برچسب واضح آلرژن را بررسی کنید، به ویژه برای کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند که محصولات فاقد گلوتن را انتخاب می کنند. اگر از رژیم غذایی وگان پیروی می کنید، به دنبال مکمل های گیاهی معتبر باشید تا از ترکیبات حیوانی خودداری کنید. برای ترکیب طبیعی تر، محصولات ارگانیک و بدون برچسب GMO را انتخاب کنید. علاوه بر این، مکمل‌هایی را با حداقل شیرین‌کننده انتخاب کنید، از شیرین‌کننده‌های مصنوعی و الکل‌های قندی خودداری کنید، که به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است.

پیشنهاد 

برای افزایش جذب و کاهش ناراحتی روده، بیشتر مکمل ها باید با یک وعده غذایی متعادل مصرف شوند. مواد مغذی از جمله آهن، منیزیم و روغن ماهی اگر با معده خالی مصرف شوند می توانند باعث اسهال یا رفلاکس اسید شوند. بعد از مصرف ویتامین ها یک لیوان آب بنوشید. هیدراتاسیون برای شکستن قرص ها یا کپسول های مکمل و جذب عناصر محلول در آب (مانند ویتامین های C و B) ضروری است. اگر در به خاطر سپردن مکمل های خود مشکل دارید، سعی کنید آنها را با یک عادت موجود مرتبط کنید، آنها را قابل مشاهده نگه دارید و یک یادآوری تنظیم کنید.

کلام نهایی

مکمل های بهداشتی نقش مهمی در رفع کمبودهای تغذیه ای و حمایت از اهداف خاص سلامت دارند. آنها در اشکال مختلف وجود دارند و نیازهای فردی را برآورده می کنند، از ویتامین ها گرفته تا مکمل های گیاهی. با این حال، اعتدال کلیدی است، زیرا دوزهای بیش از حد می تواند مضر باشد. یک رویکرد شخصی تضمین می کند که مکمل ها بر اساس نیازهای فردی به طور مثبت به سلامت کلی کمک می کنند. 

چه مکمل های روزانه مولتی ویتامین، کلسیم یا امگا ۳ باشد، انتخاب محصول و دوز مناسب ضروری است. همیشه توصیه های حرفه ای را برای یک رژیم مکمل متعادل و ایمن در نظر بگیرید. علاوه بر این، هنگام خرید مکمل های بهداشتی، ایمنی و کیفیت را در اولویت قرار دهید و به فعل و انفعالات احتمالی، آلرژن ها و گواهینامه ها توجه کنید.

منابع تحقیق

۱. مکمل کلسیم و ویتامین D روی پروفایل متابولیک تأثیر می گذارد، اما بر نتایج بارداری در زنان باردار سالم تأثیر نمی گذارد.

۲. کلسیم در پیشگیری از پوکی استخوان پس از یائسگی: راهنمای بالینی EMAS

۳. مکمل کلسیم به علاوه ویتامین D3 کاهش چربی را در دانشجویان دارای اضافه وزن و چاق با مصرف بسیار کم کلسیم تسهیل کرد: یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده

۴. مقایسه اثر مکمل روزانه ویتامین D2 و ویتامین D3 بر غلظت ۲۵-هیدروکسی ویتامین D سرم (کل ۲۵(OH)D، ۲۵(OH)D2 و ۲۵(OH)D3) و اهمیت شاخص توده بدن: A. مرور سیستماتیک و متاآنالیز

۵. دریافت مواد مغذی و جنس میکروبی روده پس از یک مداخله ۴ هفته ای گالاکتو-الیگوساکاریدهای کنترل شده با دارونما در زنان جوان تغییر می کند
.

سوالات متداول 

س: آیا مکمل ها برای سلامتی مفید هستند؟

پاسخ: بله، مکمل ها می توانند برای سلامتی مفید باشند. به عنوان مثال، پروبیوتیک ها برای سلامت روده مفید هستند و مکمل های روغن ماهی از سلامت قلب حمایت می کنند. با این حال، به عواملی مانند نیازهای غذایی فردی و شرایط سلامت موجود نیز بستگی دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که مکمل ها باید مکمل یک رژیم غذایی متعادل باشند، نه جایگزین.

س: مکمل های ضروری برای سلامتی کدامند؟

پاسخ: کپسول‌های اسید چرب امگا ۳ برای سلامت قلب و مغز، قرص‌های ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها و کلسیم برای استخوان‌ها و عضلات برخی از مکمل‌های ضروری برای شروع هستند. مکمل های آهن و اسید فولیک برای زنان باردار حیاتی هستند. با این حال، نیازهای فردی متفاوت است، و لازم است قبل از گنجاندن مکمل ها در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

س: مکمل های سلامت چیست؟

پاسخ: مکمل‌های بهداشتی مواد مغذی بیشتری را فراهم می‌کنند که ممکن است در رژیم غذایی معمولی شما کمبود داشته باشد یا نگرانی‌های سلامت خاصی را برطرف کند. این مکمل ها معمولاً شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه یا گیاهان هستند. آنها به صورت قرص، کپسول، پودر یا مایع در دسترس هستند.

س: آیا می توانم گاهی اوقات مکمل های سلامت مصرف کنم؟

پاسخ: بله، می توانید گهگاه از مکمل های بهداشتی استفاده کنید، اما انجام این کار با راهنمایی ضروری است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مکمل‌ها با داروها یا شرایط سلامت موجود تداخل منفی ندارند.

س: آیا مکمل های غذایی به بهبود سلامت کمک می کنند؟

پاسخ: بله، به خصوص اگر کمبود مواد مغذی یا چالش هایی در دریافت مواد مغذی ضروری از یک رژیم غذایی معمولی دارید. دوزهای متمرکز ویتامین ها یا مواد معدنی موجود در مکمل ها می توانند مواد مغذی حیاتی لازم برای رفاه کلی را دوباره پر کنند. با این حال، درمان علل زمینه‌ای مشکلات سلامتی نیاز به یک رژیم غذایی متعادل دارد.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه